Nowy wzór umowy o pracę

aktualizacja: 21.02.2016, 08:54
Nowy wzór umowy o pracę
Nowy wzór umowy o pracę
Foto: 123RF

Od poniedziałku zacznie obowiązywać nowy wzór umowy o pracę. Choć nie jest wiążący, warto się go trzymać.

REDAKCJA POLECA

- rozporządzenie ministra finansów z 13 stycznia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (DzU z 21 stycznia 2016 r., poz. 98)

Nic nowego

Rozstrzygając pierwszą z tych wątpliwości, należy wskazać, że wspominane rozporządzenie nie jest „nowością" w systemie prawnym, a jedynie zmianą do dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. Reguluje ono zasady prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, jak również sposób prowadzenia akt osobowych pracownika. Co więcej, wzór umowy o pracę był zawarty w przedmiotowym rozporządzeniu już od początku, tylko podlegał zmianom wraz z nowelizacjami przepisów kodeksu pracy. Obecnie zaś jest on zmieniany ze względu na wprowadzane do kodeksu pracy ograniczenia w zawieraniu umów o pracę na czas określony, o czym będzie szczegółowo mowa poniżej.

Treść postanowień

Nowy wzór umowy o pracę przewiduje, że umowa ta powinna zawierać następujące elementy:

1) określenie pracodawcy poprzez umieszczenie na umowie jego pieczęci oraz numeru REGON,

2) datę i miejsca zawarcia umowy,

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE