Za pracę w niedzielę należy się cały dzień wolny

aktualizacja: 21.02.2016, 09:00
Za pracę w niedzielę należy się cały dzień wolny
Za pracę w niedzielę należy się cały dzień wolny
Foto: 123rf.com

Pracownik wezwany do firmy w niedzielę ma prawo do całego dnia wolnego od obowiązków służbowych, nawet jeśli przepracował wtedy tylko godzinę.

REDAKCJA POLECA

Zatrudniam pracownika na cały etat za minimalne wynagrodzenie. Wykonuje on pracę od poniedziałku do piątku. Czy z tytułu świadczonej przez niego pracy w niedzielę 7 lutego br. przez 4 godziny muszę mu udzielić tyle samo czasu wolnego? Praca w niedzielę była zgodna z unormowaniami kodeksu pracy; nie była wcześniej zaplanowana – pyta czytelnik.

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Za pracę w niedzielę i święto uważa się tę wykonywaną między godz. 6 w tym dniu a 6 w następnym dniu, chyba że w zakładzie ustalono inną godzinę (art. 1519 k.p.).

Etatowcowi świadczącemu obowiązki służbowe w niedzielę, gdy nie jest on zatrudniony w systemie weekendowym (w którym pracę wykonuje się wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta), pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy. W zamian za pracę w niedzielę wolne powinno przypaść w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Tak stanowi art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie wolnego w tym terminie, podwładnemu należy udzielić dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. W razie braku również tej możliwości pracownikowi przysługuje – oprócz normalnej pensji – dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. pensji za każdą godzinę pracy w niedzielę. Wynika to z art. 15111 § 2 k.p. w zw. z art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.

Pracownikom wykonującym zadania służbowe w niedziele pracodawca ma obowiązek zapewnić wolne w ten dzień co najmniej raz na cztery tygodnie. Nie dotyczy to osób zatrudnionych w systemie czasu obejmującym tylko piątki, soboty, niedziele i święta (art. 15112 k.p.).

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE