Od stycznia konieczne konieczna ewidencja czasu wykonywania zlecenia

Podstawą rozliczeń ze zleceniobiorcą jest sporządzone przez niego zestawienie liczby przepracowanych godzin. Taki dokument powinien składać przed datą wypłaty wynagrodzenia.

Aktualizacja: 21.01.2017 15:53 Publikacja: 21.01.2017 14:45

Od stycznia konieczne konieczna ewidencja czasu wykonywania zlecenia

Foto: 123RF

Począwszy od 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenie zleceniobiorcy/świadczeniobiorcy powinno być ustalone w kontrakcie w taki sposób, aby kwota uposażenia za każdą godzinę pracy nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej (w 2017 r. jest to 13 zł brutto). To skutek wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Gdyby wysokość umownego wynagrodzenia nie zapewniała zleceniobiorcy/świadczeniobiorcy otrzymania za każdą godzinę wykonania przedmiotu kontraktu honorarium w kwocie co najmniej minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie / świadczącemu usługę przysługuje wynagrodzenie w wysokości tej minimalnej stawki godzinowej (art. 8a ust. 2 cytowanej ustawy).

Przy umowach zawartych na czas dłuższy niż miesiąc wprowadzono ponadto obowiązek dokonywania wypłaty uposażenia w wysokości ustalonej przy uwzględnieniu minimalnej stawki godzinowej co najmniej raz w miesiącu (art. 8a ust. 6 powołanej ustawy). Zatem bez względu na zapisy kontraktu zawartego na okres przekraczający miesiąc, wykonawcy trzeba co miesiąc wypłacić wynagrodzenie w kwocie wynikającej z przemnożenia liczby godzin poświęconych na realizację przedmiotu tej umowy przez stawkę minimalną brutto/godz. obowiązującą w danym roku. Pozostałą kwotę, czyli ewentualną nadwyżkę ponad godzinową stawkę minimalną, można wypłacić później, w terminie wynikającym z umowy.

Zasady rozliczeń

Wprowadzenie tych zasad nie oznacza, że kontrakt cywilny musi określać wynagrodzenie w stawce godzinowej. Można je ustalić jako np. płacę miesięczną czy dzienną. Ważne jest jedynie, aby po podzieleniu uposażenia przez liczbę godzin pracy, otrzymać co najmniej minimalną stawkę godzinową obowiązującą w danym roku >patrz wzór postanowienia dotyczącego ustalenia wynagrodzenia w umowie zlecenia zawartej po 1 stycznia 2017 r.

Potwierdzanie godzin

W umowach zlecenia/o świadczenie usług należy określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania jej przedmiotu (art. 8b ust. 1–3 cytowanej ustawy). Gdy strony go nie ustalą, zleceniobiorca / świadczeniobiorca przedkłada informację o liczbie godzin pracy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, w terminie poprzedzającym dzień wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli natomiast umowy nie zawarto w postaci pisemnej, elektronicznej ani dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed przystąpieniem do realizacji zlecenia/świadczenia usługi, potwierdza przyjmującemu zlecenie/ świadczącemu usługę w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej wskazania co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania pracy. W braku takiego potwierdzenia, zleceniobiorca/świadczeniobiorca przedkłada na piśmie, w postaci elektronicznej bądź dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia / świadczenia usługi, w okresie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

Autorka pomija w niniejszym artykule wyjątki od obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej w umowach zlecenia/o świadczenie usług —Anna Borysewicz, adwokat

podstawa prawna: art. 8a i b ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU z 2015 r., poz. 2008 ze zm.)

Zestawienie godzin przepracowanych na podstawie umowy zlecenia zawartej po 1 stycznia 2017 r.

Zestawienie godzin przepracowanych na podstawie umowy zlecenia zawartej po 1 stycznia 2017 r.

Rzeczpospolita

Przykład zapisów regulujących zasady wynagradzania zleceniobiorcy

§ 3

1. Z tytułu wykonania czynności wskazanych w § 1 ust. 1 niniejszej umowy Zleceniobiorca będzie otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 18 zł brutto za każdą godzinę wykonania tych czynności.

2. Wynagrodzenie określone w ust. 1 będzie płatne na następujący rachunek bankowy Zleceniobiorcy ..........................................................................................................

3. Wynagrodzenie będzie płatne co miesiąc, w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za które zostało naliczone, na podstawie rachunku przedłożonego przez Zleceniobiorcę w siedzibie Zleceniodawcy. Rachunek zostanie złożony przez Zleceniobiorcę niezwłocznie po pisemnym potwierdzeniu przez Zleceniodawcę miesięcznego zestawienia, liczby godzin wykonania czynności, określonego w ust. 4.

4. Zleceniobiorca jest zobowiązany do ewidencjonowania na piśmie liczby godzin wykonania czynności wskazanych w § 1 ust. 1 niniejszej umowy. Zleceniobiorca przedkłada miesięczne zestawienie godzin wykonania tych czynności w danym miesiącu w siedzibie Zleceniodawcy w ostatnim dniu każdego miesiąca. Zleceniodawca zobowiązany jest potwierdzić na piśmie otrzymanie tego zestawienia. W razie wątpliwości co do liczby godzin wykonania czynności wskazanych w miesięcznym zestawieniu, Zleceniodawca jest zobowiązany poinformować o tym Zleceniobiorcę, w dowolnej formie, w terminie do 3. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego to zestawienie dotyczy.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego