Pracodawca może donieść do ZUS na chorującego pracownika

Firma może sprawdzić, czy chory pracownik jest w domu. Nie może jednak zlecić badań.

Aktualizacja: 10.01.2017 07:15 Publikacja: 10.01.2017 06:33

Pracodawca może donieść do ZUS na chorującego pracownika

Foto: Fotolia

Nadużywanie zwolnień lekarskich to plaga. Barwnych przykładów nie brakuje.

– Kobieta od sześciu lat nie była w pracy. Zwolnienia lekarskie przeplatają się z urlopami macierzyńskimi, a pracodawca nie może jej zwolnić – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

– Pracownica od kilku lat przebywa za granicą na zwolnieniu lekarskim. Aby uniknąć rozwiązania stosunku pracy, przerywa od czasu do czasu zwolnienie urlopem na żądanie lub dniem opieki nad dzieckiem. Inny pracownik na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w zawodach sportowych – mówi Katarzyna Sarek-Sadurska, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch. I dodaje, że pracodawca może przeprowadzić kontrolę w miejscu zamieszkania, ale nie na zawodach sportowych, zwłaszcza jeżeli o uczestnictwie w zawodach dowiedział się po ich zakończeniu. Pracownik pozostaje więc bezkarny. Pracodawca nie ma uprawnień, by sprawdzać jego stan zdrowia czy go śledzić. Jeśli nie zastaje pracownika w domu, może zawiadomić ZUS.

- ZUS jednak nie zawsze zdąży podjąć jakiekolwiek kroki, bo np. pracownik już wrócił ze zwolnienia – mówi Sarek-Sadurska.

Aby ułatwić zadanie pracodawcom, pojawiły się wyspecjalizowane firmy, które w imieniu pracodawcy sprawdzają, co pracownicy robią na zwolnieniu lekarskim.

– Badamy szczególnie to, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego nie podejmują dodatkowej pracy lub nie wykorzystują zwolnienia lekarskiego w inny niezgody z jego przeznaczeniem sposób – mówi Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio.

Kontrolerzy odwiedzają pracowników w domu.

– Kontrolowany nie musi wpuścić naszego pracownika. Skutkuje to jednak spisaniem protokołu z kontroli. Pracownik musi wyjaśnić przyczyny swojej nieobecności w określonym terminie – mówi Kaja Mechecka z firmy Loyalis.

Po kontrolach firmy wnioskują do ZUS o zweryfikowanie zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz o zbadanie przez komisję lekarską często chorującego pracownika.

– Wychwytujemy też lokalnych rekordzistów. Od jednego lekarza trafiało do nas 10–15 druków miesięcznie – mówi Mikołaj Zając.

Okazało się, ze wystawiał je niemal 70-letni ortopeda, w którego gabinecie było jedynie biurko. Przyjeżdżali do niego pacjenci z całego województwa, bo bez zapoznawania się z żadną dokumentacją i bez badań wystawiał miesięczne zwolnienia.

Zlecanie kontroli zewnętrznych jest zgodne z prawem.

– Płatnik odprowadzający składki za 20 osób ma nie tylko prawo, ale nawet obowiązek kontroli prawidłowości korzystania z zasiłków – mówi prof. Arkadiusz Sobczyk.

Dodaje jednak, że zbyt częsta, bezpodstawna kontrola może być zakwalifikowana jako naruszenie dóbr osobistych pracownika. Kontrole można więc przeprowadzać, np. gdy dany pracownik jest nieobecny szczególnie często czy gdy ktoś doniesie, że zamiast chorować, dorabia przy zbiorach owoców.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.wojcik@rp.pl

Nadużywanie zwolnień lekarskich to plaga. Barwnych przykładów nie brakuje.

– Kobieta od sześciu lat nie była w pracy. Zwolnienia lekarskie przeplatają się z urlopami macierzyńskimi, a pracodawca nie może jej zwolnić – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe