Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

#RZECZoPRAWIE: Izabela Zawacka o dniach wolnych od pracy w 2018 roku

Izabela Zawacka
tv.rp.pl
- Chęć dodatkowych dni wolnych od pracy może nie przynieœć oczekiwanego skutku. Warto więc przemyœleć jak zaplanować urlop - mówiła w czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE Mateusza Rzemka Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Mecenas wskazała, że w 2018 roku atrakcyjnie przypadajš œwięta Bożego Narodzenia. Bioršc kilka dni wolnych można mieć półtora tygodnia wolnego. Równie atrakcyjnym okresem na wydłużenie wolnego jest majówka.

Ekspertka przypomniała jednak, że urlopu zawsze udziela pracodawca na wniosek pracownika. Nie jest jednak zobowišzany aby uwzględnić wniosek każdego pracownika. Należy więc liczyć się z tym, że w najbardziej korzystnym okresie, jak np. majówka wszyscy pracownicy nie dostanš dni wolnych.

Zawacka wskazała także, że wiele zależy od tego, czy dana firma sporzšdza plany urlopowe.

Wówczas na poczštku roku ustala się kiedy który pracownik ma urlop.

- Urlop na żšdanie także jest urlopem wypoczynkowym i pracownik nie może jednostronnie go sobie udzielić. Pracodawca jednak może odmówić jego udzielenia tylko w szczególnych przypadkach – mówiła Mecenas.

Innym rozwišzaniem jakie stosujš pracownicy chcšc uzyskać dodatkowe dni wolne jest przedkładanie zwolnienia lekarskiego.

Ekspertka zwróciła także uwagę, że nawet jeœli pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego wyjedzie na wakacje nie musi to oznaczać, iż korzysta ze zwolnienia w sposób nieprawidłowy.

- Przebywanie na zwolnieniu lekarskim ma spowodować, że pracownik zregeneruje siły. Jeœli taki wyjazd mu w tym pomoże, nie będzie wówczas mowy o tym, że korzystał on ze zwolnienia w sposób nieprawidłowy – mówiła.

- Dodatkowe dni wolne majš być przyjemnoœciš. Warto więc przemyœleć i zorganizować je w ten sposób by w póŸniejszym okresie nie mieć problemów w pracy - dodała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL