Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

#RZECZoPRAWIE: Zdebiak o zwalnianiu dyscyplinarnym

Dawid Zdebiak
rp.pl
- W orzecznictwie SN zauważam tendencję, że w przypadku rozwišzania umowy o pracę bez wypowiedzenia w istocie pracodawca nie musi zapłacić nawet tyle, ile zapłaciłby wypowiadajšc pracownikowi umowę o pracę – mówił w czwartkom programie #RZECZoPRAWIE Dawid Zdebiak, adwokat w kancelarii Gujski Zebiak.

Mecenas uważa, że czasem pracodawcy, którzy dostrzegajš, że popełnili błšd przy rozwišzywaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem i w okresie wypowiedzenia stosujš dyscyplinarkę pod bardziej lub mniej zasadnym pretekstem.

 

- Poza tym liczšc pienišdze, pracodawca dochodzi do wniosku, że nawet jeżeli zapłaci odszkodowanie pracownikowi, to i tak suma tego odszkodowania będzie niższa, niż gdyby wypowiedział pracownikowi umowę o pracę i przegrał proces o wypowiedzenie – powiedział Zdebiak.

 

- Przy wypowiedzeniu pracownik otrzymuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, a następnie jeœli okaże się, że wypowiedzenie było bezzasadne i nie domaga się przywrócenia do pracy, lub sšd nie orzeknie o tym, może dodatkowo otrzymać odszkodowanie za okres wypowiedzenia – mówił adwokat.

 

- Natomiast osoba zwolniona dyscyplinarnie otrzymuje odszkodowanie tylko za okres wypowiedzenia - wyjaœnił.

Zdebiak w #RZECZoPRAWIE

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL