#RZECZoPRAWIE: Szwed o zmianach w prawie pracy

W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Mateusza Rzemka był Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej mówił o zmianach w prawie pracy.

Aktualizacja: 01.09.2016 15:02 Publikacja: 01.09.2016 14:20

Stanisław Szwed

Stanisław Szwed

Foto: rp.pl

Dziś wchodzi w życie ważna zmiana dotycząca zatrudniania pracowników. Strony będą musiały podpisać umowę przed rozpoczęciem pracy. Czy przyniesie pozytywne skutki?

Zdecydowanie poprawi sytuację pracowników oszukiwanych przez pracodawców. Zmiany powinny wykluczyć też dotychczasowe problemy kontrolne inspektorów pracy.

Czy nie jest tak, że zmieni się odpowiedź pracowników. Będą mówić, ze zawarł zlecenie ustne.

Nie można tego wykluczać. W życie wchodzi też ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. Jest to cały proces, który ma ograniczyć zawieranie umów śmieciowych. Podobnie jest z jednolitym podatkiem. Zawieranie umów śmieciowych ma już nie być takie opłacalne.

Mam wrażenie, że polska inspekcja pracy nie może właściwie kontrolować umów cywilnoprawnych. Nie może nakładać wysokich kar. Słyszałem, że możemy się spodziewać zmian. Czy to prawda?

Po dyskusji na temat minimalnego wynagrodzenia rozpoczął się dialog w mediach. Mamy najniższe sankcje w Europie: kary do 2 tys. zł, grzywny do 30 tys. zł. W innych krajach są to sankcje do 250 tys. euro i nikt z tym nie dyskutuje. Myślę, że w tym kierunku powinny iść zmiany w polskim prawie pracy.

Będzie to projekt rządowy, ministerialny, czy może poselski?

Zakładaliśmy, że może udałoby się stworzyć projekt komisyjny. Dziś też została powołana komisja kodyfikacyjna. Nowe przepisy mogą wchodzić w życie również przez zmiany w kodeksie pracy. Mamy na to 18 miesięcy. Realnie zmiany trafią do parlamentu w 2018 r.

Zmiany w prawie pracy mają dotyczyć też zasad zatrudniania cudzoziemców.

Główny problem dotyczy pracy krótkoterminowej. 97 proc. cudzoziemców zapraszanych przez firmy to Ukraińcy. Chcemy to usystematyzować. Zapotrzebowanie przy niskim bezrobociu jest wysokie. Staramy się wyważyć interesy pracodawców ale tak, by sytuacja nie wypierała polskich pracowników.

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. To mało czasu.

Projekt jest przed decyzją rady ministrów. Mamy zgodę na uszczelnienie przepisów. Rynek oświadczeń stał się korupcyjny. Chcemy uregulować tę fikcję zwłaszcza, że pracowników z Ukrainy będzie zdecydowanie więcej.

Odpowiedzią na uregulowanie zatrudniania cudzoziemców ma być stworzenie specjalnego rejestru.

Chcemy, by pracodawca miał obowiązek zawiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy o zatrudnieniu pracownika. Będziemy wtedy wiedzieli gdzie i ilu obcokrajowców podjęło pracę.

Zebrano 350 podpisów ws. ograniczenia możliwości handlu w niedzielę. Słyszałem, że jest zgoda prezesa Kaczyńskiego. Jakie jest Pańskie stanowisko?

Moje stanowisko jest niezmienne. Jestem za wprowadzeniem rozporządzenia.

Pojawiają się różne terminy wprowadzenia tych zmian, aby w kolejnych latach wchodziły następne niedziele. Na pewno należy to wprowadzić w czasie jednej kadencji sejmu.

Jutro ma być złożony projekt rozporządzenia. Liczba podpisów świadczy o dużym zainteresowaniu.

Czyli nie pójdzie to na marne?

Raczej nie

Miejmy taką nadzieję.

Szwed w #RZECZoPRAWIE

Dziś wchodzi w życie ważna zmiana dotycząca zatrudniania pracowników. Strony będą musiały podpisać umowę przed rozpoczęciem pracy. Czy przyniesie pozytywne skutki?

Zdecydowanie poprawi sytuację pracowników oszukiwanych przez pracodawców. Zmiany powinny wykluczyć też dotychczasowe problemy kontrolne inspektorów pracy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów