Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Jak zarzšdzać wydatkami

Rachunek na studenckš kieszeń

Darmowe bankomaty w Polsce i na œwiecie oferujš: Millennium, PKO BP i BGŻ BNP Paribas
shutterstock
Liczy się brak opłat, darmowe bankomaty i ciekawe bonusy.
Rachunki przeznaczone dla młodzieży akademickiej oferowane sš tylko w dziewięciu bankach. Sš to: BGŻ BNP Paribas – Konto Maksymalne 26 (od 18 do 26 lat), Bank Millennium – Konto 360° Student (od 18 do 26 lat), Pekao SA – Eurokonto Intro (od 18 do 30 lat), Credit Agricole – 1 Konto (od 18 do 27 lat), Getin Bank – Getin UP Free (od 18 do 28 lat), BZ WBK – Konto Jakie Chcę do 26 lat (od 13 do 26 lat), ING Bank Œlšski – Konto Direct (od 18 do 26 lat), mBank – eKonto m (od 13 do 25 lat i więcej) oraz PKO BP – PKO Konto Dla Młodych (od 18 do 26 lat).

Tanio, ale z warunkiem

Brak opłat za prowadzenie rachunku to standard w każdym z banków. Ale nie można tego samego powiedzieć o opłacie za używanie karty. Jej wysokoœć jest zwykle uzależniona od spełnienia okreœlonych przez bank warunków. Ofertš bezwarunkowo bezpłatnš – 0 za prowadzenie konta i używanie karty debetowej – może pochwalić się wyłšcznie Bank BGŻ BNP Paribas. Konto Maksymalne 26 zapewnia też darmowe wypłaty z bankomatów w kraju i na œwiecie.
– Szkoła œrednia czy studia to moment, w którym młodzi ludzie zaczynajš rozporzšdzać samodzielnie swoim budżetem i podejmujš pierwsze poważniejsze decyzje finansowe. Z myœlš o tej najmłodszej grupie klientów przygotowaliœmy bezpłatne konto osobiste wraz z darmowš kartš wzbogaconš o bony o wartoœci nawet do 150 zł; jest do wykorzystania w sieci sklepów H&M – mówi Iwona Markiewicz-Zaleta, kierownik Zespołu Rachunków i Produktów Oszczędnoœciowych w Banku BGŻ BNP Paribas. Wybierajšc Konto Intro w Pekao SA trzeba zapłacić 1,98 zł miesięcznie za obsługę karty Mastercard Debit Young. Opłata może zostać obniżona do 0,99 zł, jeżeli w poprzednim miesišcu bank rozliczył co najmniej cztery transakcje bezgotówkowe. Pekao udostępnia bez prowizji wyłšcznie własne bankomaty. 1 Konto w Credit Agricole może być darmowe, jeœli użytkownik karty Visa 1 Konto przeprowadzi niš minimum jednš transakcję w miesišcu. W przeciwnym razie rachunek klienta zostanie obcišżony opłatš – 2,9 zł. Credit Agricole nie pobiera prowizji za podejmowanie gotówki z bankomatów w placówkach tego banku, z urzšdzeń sieci BZ WBK24 i Euronetu. Osoby, które nie ukończyły 20. roku życia, mogš w mBanku korzystać z podstawowych funkcji eKonta m i Karty Visa Me zupełnie za darmo. Sytuacja się zmienia, kiedy młody człowiek wchodzi w przedział wieku od 21 do 24 lat. Opłata za kartę staje się wtedy warunkowa. Aby nie płacić 4 zł miesięcznie, należy wykonać minimum pięć transakcji w miesišcu. Żeby uniknšć kosztów korzystania z bankomatów w całej Polsce, trzeba podejmować z maszyn więcej niż 50 zł. W przypadku małych kwot bank potršca prowizję w wysokoœci 1,3 zł. W Banku Millennium opłata za kartę nie jest naliczana przez pierwsze dwa miesišce od momentu jej wydania. Potem bank pobierze 4 zł, jeżeli w poprzednim miesišcu na koncie nie została zaksięgowana co najmniej jedna płatnoœć kartš lub BLIKIEM. Millennium gwarantuje darmowe bankomaty w Polsce i na œwiecie. Najdrożej może być w ING Banku Œlšskim. Z miesięcznej opłaty zwalnia jednak jedna transakcja na kwotę minimum 200 zł. Bank nie pobiera prowizji za wypłaty z bankomatów własnych i Planet Cash oraz za jednš miesięcznie wypłatę z innych urzšdzeń obcych (za granicš 3 proc.).

Zniżki i rabaty

W PKO BP w ramach akcji specjalnej przez pół roku można zyskać do 50 zł zwrotu co miesišc za „szamę" na mieœcie, jeœli za jedzenie płaci się kartš. Oferowane sš też dwuosobowe zaproszenia na Festiwal Restaurant Week. Po 100 zł rozdaje ING Bank Œlšski osobom, które do końca roku zapłacš kartš wydanš do konta lub kodami BLIK za towary i usługi na łšcznš kwotę 1 tys. zł. Do końca listopada można przystšpić do promocji w mBanku. W jej ramach zyskać można do 110 zł. 200 zł mogš zarobić młode osoby, które do końca roku założš 1 Konto w Credit Agricole i będš z niego aktywnie korzystać. 10 proc. zniżki do Cinema City (do 31 grudnia 2017 r.) i 3 proc. dodatku do stypendium naukowego czy socjalnego można zgarnšć w Getin Banku. Natomiast dołšczajšc ze znajomymi do programu „Lubię to polecam" Banku Millennium zdobyć można m.in.: cztery bilety do Multikina (2D) albo Heliosa (2D/3D), bon 80 zł do wykorzystania na empik.com lub premię za zakupy – do 30 zł miesięcznie przez trzy miesišce. ©?

Czas na kredyt studencki

1. Wnioski przyjmowane sš do 20 paŸdziernika w PKO BP, Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczoœci oraz w SGB-Bank. 2. Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku przez okres szeœciu lat. Spłata rozpoczyna się po dwóch latach od ukończenia studiów. Czas spłaty zadłużenia jest dwukrotnie dłuższy niż okres pobierania œrodków przez studenta. 3. Wysokoœć podstawowej miesięcznej transzy wynosi 600 zł. Może zostać ona podniesiona do 800 zł albo 1000 zł lub obniżona do 400 zł.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL