Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Policja apeluje o nieudostępnianie swoich danych

Nikomu nieupoważnionemu nie udostępniaj swoich danych
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Krakowska policja na poczštku marca zatrzymała dwie osoby, które wyłudzały pienišdze z jednej z dużych firm pożyczkowych. Jednš z tych osób był pracownik firmy, drugš jego znajoma.
– Kobieta zdobywała dane osobowe, a jej znajomy wykorzystywał te dane do zacišgania pożyczek. Pieniędzmi się dzielili – opowiada Katarzyna Padło z małopolskiej policji. Już usłyszeli zarzuty. Obojgu grozi do oœmiu lat więzienia.

Z dotychczasowych ustaleń policji wynika, że w ten sposób oszuœci wyłudzili ponad 20 tys. zł na nazwiska 13 osób, ale pokrzywdzonych może być więcej.

Zdaniem Jarosława Ryby, prezesa Zwišzku Firm Pożyczkowych, nie da się całkowicie wyeliminować sytuacji, kiedy pracownik działa na szkodę własnej firmy. – Nie ma rozwišzania prawnego ani systemowego, które skutecznie uniemożliwiałoby osobie majšcej dostęp do decyzji kredytowych popełnienie przestępstwa – zauważa szef Zwišzku Firm Pożyczkowych. Ale większoœć takich nadużyć bardzo szybko wychodzi na jaw, sprawcy sš skutecznie œcigani, a póŸniej karani. Dotarcie do osób uczestniczšcych w procederze jest proste; każda czynnoœć w systemie informatycznym oraz w procedurze obiegu dokumentów pozo...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL