Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Jak zarzšdzać wydatkami

Kredyty ratalne w sklepach. Czy kredyt 0 proc. oznacza zero kosztów?

Adobe Stock
Raty zero procent, to jeden z głównych wabików zachęcajšcych do zakupów, które widzimy na sklepowych szybach ze sprzętami RTV i AGD czy meblami. Gdzie jest jednak haczyk?

Sklepy kuszš promocyjnymi ofertami kredytowymi, obiecujšc zerowe koszty. Kredyt 10 rat, 20 rat czy 60 rat x 0 proc. oznacza, że raty nie sš oprocentowane, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 0 proc. Co jednak nie wpisane jest w koszt kredytu, wliczone może być w cenę produktu. Na takie zabiegi pozwolić mogš sobie stacjonarne sklepy, w których to i tak z reguły liczymy się z wyższš ofertš cenowš niż w internecie.

Pamiętać jeszcze trzeba, że do kredytu ratalnego dojœć mogš dodatkowe opłaty, prowizje i ubezpieczenia, o których dowiemy się najpewniej dopiero w momencie podpisywania umowy. Doradcy sprzedażowi majš bowiem w dziwnym zwyczaju oferować rzutem na taœmę dodatkowe ubezpieczenie, kartę kredytowš lub wydłużonš gwarancję na sprzęt.

Co prawda, ubezpieczenie gwarantuje spokój w przypadku utraty pracy, czy pobytu w szpitalu na skutek nieszczęœliwego wypadku, ale miesięczny koszt polisy, to kilka do kilkunastu złotych. Jeœli jest obligatoryjne – a zazwyczaj nie mamy obowišzku się na nie decydować - nie warto sobie podwyższać spłacanych rat.

Udzielenie kredytu może także wymagać podpisania umowy o kartę kredytowš. Oczywiœcie karta, to instrument płatniczy, którego obsługa prowadzona przez bank kosztuje. Opłaty w tym przypadku mogš sięgać od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie (lub rocznie – w zależnoœci od systemu poboru opłat stosowanego przez dany bank). Dodatkowo, osoby które aktywnie będš z niej korzystały i zapomnš o końcu okresu bezodsetkowego czy minimalnej spłacie, liczyć się będš musiały z naliczeniem na kredytówce dodatkowych odsetek, które należy zwrócić do banku.

Kredyt ratalny może być udzielony bez zaœwiadczeń. W indywidualnych przypadkach bank, może zażšdać dokumentów potwierdzajšcych dochód przyszłego kredytobiorcy. O pożyczkę wnioskować można w specjalnych punktach ratalnych, w sklepach stacjonarnych. Weryfikacja samego wniosku trwa zwykle nie dłużej niż 15 minut. W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji z banku, klient ma możliwoœć natychmiastowego odbioru zakupionego towaru. Od umowy kredytu odstšpić można w cišgu 14 dni od daty jej podpisania.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL