Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Internet

Wiceszef MS o blokowaniu narodowców na Facebooku: w Polsce nie ma zgody na cenzurę

123RF
W Polsce nie ma zgody na cenzurę; będziemy analizować pod kštem prawnym, co możemy zrobić ws. blokowania na Facebooku profili zwišzanych z ruchami narodowymi - zapowiedział w œrodę wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki. To woła o pomstę do nieba - uważa.

Działacze ruchów narodowych informowali m.in. na Twitterze, że w ostatnich dniach z Facebooka zniknęły profile m.in. z Marszu Niepodległoœci, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Administratorzy strony blokujš też profile samych działaczy. Narodowcy, którzy winš za usuwanie stron obarczajš przede wszystkim pracowników polskiego oddziału Facebooka, zaplanowali na 5 listopada protest przed warszawskš siedzibš serwisu społecznoœciowego.

Wiceminister Patryk Jaki podkreœlił w œrodę w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce, że Polska jest "kolebkš demokracji i wolnoœci". "Nie ma zgody na cenzurę" - oœwiadczył.

Pytany, czy prokuratura powinna zajšć się blokowaniem stron narodowców oraz treœci zwišzanych m.in. z marszem niepodległoœci, wiceszef MS odpowiedział: "Będziemy analizować pod kštem prawnym, co możemy zrobić, bo rzeczywiœcie to, co się dzieje na Facebooku, ale również na Twitterze, to woła o pomstę do nieba".

Dopytywany, czy prokuratura może cokolwiek zrobić ws. spółki, która jest poza polskš jurysdykcjš, stwierdził: "Dzisiaj będziemy się zastanawiali, czy możemy coœ zrobić. Pewnie możliwoœci mamy ograniczone, ale nawet te, które nam zostały, uważam, że powinniœmy z nich skorzystać".

"Mogš być tam (na Facebooku) strony, które obrażajš Koœciół katolicki, wulgarne, nawišzujšce do ideologii komunistycznej, natomiast nie może być polskich haseł patriotycznych? Coœ tutaj jest nie w porzšdku i na to absolutnie nie można się zgodzić" - powiedział Jaki.

Według niego "ewidentnie polskie strony patriotyczne sš często szykanowane". "Tylko jednš stronę sporu politycznego się szykanuje (...), a drugie mogš nawet najbardziej wulgarne swobodnie działać. Tutaj ewidentnie coœ nie tak jest z wolnoœciš i demokracjš" - ocenił wiceminister. Jego zdaniem blokowanie narodowców "to jest kwestia tych osób, które odpowiadajš za te portale w Polsce".

Do sprawy odniosła się również minister cyfryzacji Anna Streżynska, która napisała we wtorek na Twitterze: "W sprawie fb działam tak jak uważam za stosowne i uzasadnione, w granicach prawa i moich kompet., żeby rozwišzać problem a nie rozpalać go".

Reduta Dobrego Imienia na swojej stronie internetowej opublikowała oœwiadczenie, w którym stwierdza, że "cenzura stosowana przez Facebook" jest naruszeniem m.in. art. 54. Konstytucji, który mówi, że "każdemu zapewnia się wolnoœć wyrażania swoich poglšdów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a cenzura prewencyjna œrodków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy sš zakazane". "Ponieważ FB operuje na terytorium Polski ma obowišzek stosować się do polskiego porzšdku prawnego" - podkreœliła Reduta Dobrego Imienia.

Organizacja poinformowała także, że złożyła dwa zawiadomienia o możliwoœci popełnienia przestępstwa przez administrację Facebooka odnoœnie naruszenia art. 196 KK, który brzmi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważajšc publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoœci albo pozbawienia wolnoœci do lat 2". "Facebook, pomimo wielokrotnych wezwań od wielu osób, nie usuwa profili znieważajšcych Œw. Jana Pawła II, czym narusza Art. 196 KK" - uzasadniono.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL