Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Internet

Jeden login do portali publicznych w całej UE od 2018 r.

Adobe Stock
W 2018 roku Polacy będš mogli logować się krajowym loginem i hasłem do e-usług udostępnianych przez portale administracji innych krajów Unii Europejskiej.

Właœnie trwa pilotaż systemu, który umożliwi  potwierdzanie tożsamoœci we wszystkich udostępnianych obecnie przez polskie urzędy e-usługac. To tzw.  Węzeł Krajowy łšczšcy    portale takie jak: Emp@tia, PUE ZUS, ZIP NFZ, CEIDG, czy serwisy z usługami prowadzone przez samorzšdy. Węzeł Krajowy  umożliwi logowanie się do każdego z nich przy pomocy jednego, wybranego indywidualnie loginu i hasła. Bez różnicy, czy ktoœ woli logować się przez swój Profil Zaufany, czy system własnego banku – jeden wybrany login będzie miał zastosowanie do wszystkich portali publicznych.

Pomyœlnie zakończyły się natomiast testy Węzła Transgranicznego umożliwiajšcego integrację Węzła Krajowego z węzłami pozostałych krajów członkowskich. Dzięki niemu Polak będzie mógł załatwić sprawy urzędowe w innym kraju Unii Europejskiej, nie opuszczajšc terytorium Polski, a nawet własnego domu. Jeden uniwersalny sposób logowania do portali publicznych państw Unii Europejskiej ma zostać udostępniony we wrzeœniu 2018 roku.

Testy zgodnoœci (CEF eID Conformance Test) sš prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Majš potwierdzić zgodnoœć systemu państwa członkowskiego z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE. W Polsce testy były prowadzone od połowy wrzeœnia br. w PIB NASK, powołanym przez Ministra Cyfryzacji na Operatora Węzła Transgranicznego. Polska jest 10-tym krajem, który uzyskał potwierdzenie KE. Pomyœlny rezultat testów umożliwia rozpoczęcie integracji z krajami członkowskimi.

Budowa Węzła Transgranicznego jest kolejnym projektem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-tożsamoœci realizowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Instytut Maszyn Matematycznych. System zbudowany został na podstawie komponentów programistycznych opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL