Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inni przewoŸnicy

Niemcy dzielš się samochodami

fot. daimler.com
Materiały promocyjne
Liczba ludzi korzystajšcych z wypożyczalni miejskich samochodów w Niemczech wzrosła w cišgu roku o 36 procent, do 1,7 miliona - podaje Federalne Stowarzyszenie Carsharingu w Berlinie

- Carsharing uwalnia miasta w znacznym stopniu od zbędnych samochodów - zapewnia dyrektor stowarzyszenia Willi Loose. W centrach miast samochód z wypożyczalni zastępuje 20 samochodów prywatnych - dodaje.

Największy przyrost klientów odnotowały firmy oferujšce pojazdy, których nie trzeba odstawiać do wypożyczalni, lecz można zostawić w dowolnym miejscu. Liczba osób korzystajšcych z tej formy usług (free floating) wzrosła w cišgu roku o połowę, do 1,3 miliona.

Z usług wypożyczalni korzystajš najchętniej mieszkańcy Karlsruhe, gdzie - jak to ujęto w raporcie - na 1000 osób przypada 2,15 pojazdu w systemie carsharing. W Stuttgarcie ten stosunek wynosi 1,44 a we Frankfurcie nad Menem 1,21.

Usługi carsharing oferuje w 600 lokalizacjach ponad 150 firm, w tym znani producenci samochodów (BMW, Daimler, Citroen). Najwięcej klientów - 650 tysięcy ma spółka Daimlera car2go, dysponujšca prawie 4 tysišcami samochodów.

Niemieccy parlamentarzyœci pracujš nad ustawš, która pozwoli władzom lokalnym na uprzywilejowane traktowanie w ruchu ulicznym samochodów wykorzystywanych w systemie carsharing. Samorzšdy będš mogły wprowadzać ulgowe opłaty za parkowanie lub całkowicie rezygnować z ich pobierania.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL