Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Strzały w Teksasie

AFP
Najlepsi golfiœci œwiata grajš w Teksasie w turnieju WGC – Dell Match Play. Miliony dolarów do wzięcia, nietypowy format, silna stawka – słowem, to œwietna przygrywka do Masters

Mistrzostwa œwiata zawodowców w grze meczowej – bo tak w zasadzie należy odczytywać nazwę turnieju, ma za sobš kilkanaœcie lat historii. Pierwsze zawody zorganizowano w 1999 na polu La Costa Resort & Spa w Carlsbad w Kalifornii. W finale Jeff Maggert pokonał 1 up (po 38 dołkach) Andrewa Magee i tak się zaczęło.

Turniej miał doœć burzliwe losy, zmieniał kontynenty, pola, sposób rozgrywek i głównych sponsorów, ale zawsze trwał pod głównym szyldem World Golf Championships (WGC), cyklu kilku turniejów, który co roku łšczy profesjonalistów na całym œwiecie ponad regionalnymi podziałami. To wspólna inicjatywa działaczy European Tour, Japan Golf Tour Organization, PGA TOUR, PGA Tour of Australasia, Sunshine Tour i, nieco póŸniej, Asian Tour.

Turnieje meczowe WGC zyskiwały popularnoœć z roku na rok, startowali w nich naprawdę najlepsi (o udziale decyduje ranking œwiatowy), pula nagród wzrosła z 5 mln dolarów w roku inauguracji do 9,5 mln (1,62 mln dla mistrza) w obecnej edycji. Wœród 17 dotychczasowych zwycięzców trzy razy był Tiger Woods (2003, 2004, 2008), dwa razy tytuł zdobywał Geoff Ogilvy (2006, 2009), w ubiegłym roku mistrzem został Rory McIlroy i broni tego osišgnięcia.

W tym roku Dell Match Play przybył na pole Austin Country Club w Teksasie i będzie miał tam przystań jeszcze trzy kolejne lata. W takich turniejach pole ma znaczenie, to w Austin (architekt Pete Dye, 1980) liczy dla profesjonalistów 7169 jardów (6555 m), ma par 72, nie jest przesadnie długie jak na amerykańskie możliwoœci, leży nad malowniczym brzegiem Lake Austin wœród cedrowych i dębowych lasów.

Może nie wyglšda groŸnie, ale nawet jeœli dołki wyglšdajš na dostępne, to emocje rywalizacji będš ogromne. Decyduje o tym także sposób rozgrywek. Do 2014 roku był to klasyczny system pucharowy – 64 uczestników w drabince turniejowej, przegrywajšcy odpada. W ubiegłym roku, w celu uatrakcyjnienia rywalizacji, wprowadzono znaczšce zmiany.

Mistrzostwa zaczynajš się od meczów grupowych. Stawkę 64 uczestników podzielono na 16 czteroosobowych grup, w których każdy gra z każdym jednš rundę – 18 dołków. Rozstawiono pierwszš szesnastkę wedle rankingu œwiatowego, pozostałych golfistów w grupie wskazuje losowanie (po jednym z miejsc 17-32, 33-48, 49-64).

W 2015 roku nie uznawano remisów w meczach grupowych, zatem, jeœli była potrzeba, zarzšdzano dogrywki. Wersja przepisów tegorocznych różni się w tylko w tym punkcie – za zwycięstwo grupowe gracz dostaje 1 punkt, za remis obaj po 0,5 pkt.

Dopiero, gdy trzej golfiœci majš tę samš liczbę punktów o awansie jednego z nich decyduje klasyczna dogrywka – na punkty (stroke play), do chwili, gdy zostanie wyłoniony najlepszy. Przy dwóch graczach z tš samš liczbš punktów, awans należy się temu, który wygrał bezpoœredni mecz. Jeœli był remis – dogrywka. Do gry systemem pucharowym awansujš tylko zwycięzcy grup, czyli turniej zaczyna się na nowo od 1/8 finału. Po czterech rundach, w niedzielę poznamy mistrza.

Do Austin na tegoroczny turniej przyjechało 62 z 64 najlepszych golfistów œwiata, sama œmietanka (nie ma tylko Henrika Stensona i Jima Furyka). Ósemka najwyżej rozstawionych to wedle rankingu: Jordan Spieth, Jason Day, Rory McIlroy, Bubba Watson, Rickie Fowler, Adam Scott i Justin Rose.

Numer 1 – Spieth gra w grupie z Justinem Thomasem, Victorem Dubuissonem i Jamie Donaldsonem. McIlroy ma za rywali Smylie Kaufmana, Kevina Na i Thorbjorna Olesena. Day, który niedawno wygrał prestiżowy turniej Arnold Palmer Invitational, trafił na Paula Caseya, Thongchai Jaidee'a i Graeme McDowella.

Kto lubi oglšdać golf w telewizji, dostaje szansę wielogodzinnego zapatrzenia się w mistrzowskie strzały do dołków na platformie nc+, w kanałach CANAL+SPORT i CANAL+SPORT2.

> WGC Dell Match Play w telewizji:
czwartek 24 marca, 19:00-1:00 CANAL+SPORT;
pištek 25 marca, 19:00-1:00 CANAL+SPORT;
sobota 26 marca, 15:00-20:00 CANAL+SPORT2;
sobota 26 marca, 20:00-23:00 CANAL+SPORT;
niedziela 27 marca, 16:00-24:00 CANAL+SPORT2

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL