Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Cavaliada: Duża runda – dużo emocji

Cavaliada Tour 2016
Drugi dzień Cavaliady przyniósł wiele atrakcji sportowych – główne nagrody w skokach tym razem wręczano jeŸdŸcom niemieckim, ale Polacy też swoje zdobyli

Kto wczeœnie zjawił się w hali COS Torwar zobaczył drugi konkurs ujeżdżenia z cyklu KPMG Dressage Cup w obsadzie krajowej. Niespodzianki nie było, tak jak w czwartek i wiele razy wczeœniej w Cavaliadach wygrała Gabriela Jaworska-Mazur na 12-letnim wałachu Zimba (nota 70,439 proc.). Ponownie blisko mistrzyni była Ewa Hamkało na Vivaldim (69,254 proc.).

Na kolejne długie godziny parcours na Torwarze oddano skokom przez przeszkody. Konkurs nr 5, zwykły, œrednia runda (140 cm) o nagrodę firmy Kellfri – przyniósł już drugie warszawskie zwycięstwo Jarosława Skrzyczyńskiego. Reprezentant Polski zdecydowanie wygrał zawody na ogierze Ares (11 przeszkód na dystansie 360 m pokonał bez zrzutek w 51,86 s), ale też dorzucił bezbłędny przejazd i trzecie miejsce na klaczy Quintella (55,43 s).

Rozdzielił te osišgnięcia tylko młody Litwin Matas Petraitis na klaczy Soli Deo Glorija (55,14 s). W konkursie wystartowało 76 koni, 20 przejazdów było bezbłędnych, dziewięć z nich zaliczyli jeŸdŸcy i amazonki z Polski.

Jeszcze większe emocje towarzyszyły konkursowi nr 6, dużej rundzie (150 cm) z rozgrywkš, zaliczanemu do punktacji Finału Pucharu Œwiata Ligi Europy Centralnej, także do rankingu Cavaliada Tour, w którym wcišż idzie ostra walka polskich jeŸdŸców.

Oficjalnie konkurs był międzynarodowym memoriałem Eryka Brabeca (budowniczego struktur polskiego jeŸdziectwa po wojnie, sekretarza generalnego PZJ przez 33 lata, cenionego działacza FEI i sędziego międzynarodowego), pod patronatem Polskiego Zwišzku JeŸdzieckiego, o nagrodę firmy Andrewex.

Konkurs zakończył się potrójnym zwycięstwem jeŸdŸców z Niemiec: najlepszy był Philipp Schober na klaczy Quinta 106 (jako jedyny miał dwa bezbłędne przejazdy, odebrał stosowne trofeum i prawie 25 tys. zł nagrody), przed Feliksem Hassmannem dosiadajšcym ogiera Horse Gym's Balzaci i Paulem Wiktorem na Colonii 12.

Do rozgrywki, po 43 przejazdach, zakwalifikowała się pištka, oprócz Niemców wicemistrz Polski Łukasz Koza na 11-letnim wałachu Chito Blue (zajšł ostatecznie czwarte miejsce, więc lokalna duma nie cierpiała) i Litwin Andrius Petrovas na Gigollo.

Trochę inne emocje przyniósł krajowy finał zawodów WKKW – CLAAS Eventing Tour. W konkursie skoków zamykajšcym rywalizację, która zaczęła się w Poznaniu i Lublinie najlepszy był Łukasz KaŸmierczak na Branco i to zwycięstwo przypieczętowało jego sukces także w klasyfikacji generalnej.

Drugi dzień Cavaliady zamknšł konkurs specjalny – Venus kontra Mars, na przeszkodach do 125 cm, pod patronatem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, o nagrodę PZU. Zaczęła szesnastka, każdy etap był eliminacjš połowy stawki systemem pucharowym, po czterech etapach w finale zmierzyli się Paweł Jurkowski na klaczy Espresso 22 i Holender Wesley Mulder na klaczy For a Dream – wiadomo już było, że w tych zawodach górš był Mars. Wygrał Polak, więc kibice, którzy siedzieli na trybunach do póŸnego wieczora, nie żałowali.

Sobotni program Cavaliady wypełniš z rana konkursy skoków przez przeszkody – o 8. dwufazowy, mała runda (przeszkody do 130 cm). Po nim, od 11.15 zacznie się walka o trofea i premie pieniężne w konkursie nr 9 – œrednia runda (140 cm) z rozgrywkš.

Popołudniowe atrakcje rozpocznš się o 14.30 od bardzo sympatycznej rywalizacji w cyklu Cavaliada Future – dla dzieci na kucach. Młodzi uczestnicy rozegrajš konkurs zwykły oraz sztafetę. O 17.30 czas na finał Halowego Pucharu Polski w Powożeniu – pištkowe zawody pokazały, że emocji w tej dyscyplinie może być mnóstwo.

Potem przyjdzie czas na pokazy – najpierw w wykonaniu Stadniny i Muzeum M. K. Szuster, następnie Orkiestry OSP Okuniew z gminy Halinów oraz Stadniny Koni Nowe Jankowice – SO Kętrzyn. O 19.10 Torwar zobaczy po raz drugi grupę „Compagnie des Quidams" i ich tanecznš opowieœć.

Dzień znów zakończy sport – konkurs Speed&Music, czyli konkurs szybkoœci (145 cm), zaliczany do rankingu FEI. Tę rywalizację można będzie zobaczyć w Canal+ Sport2, a wczeœniejszy finał HPP w powożeniu – w nSport+.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL