Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Cavaliada: Mistrz Polski wygrywa

Jarosław Skrzyczyński na Aresie
Cavaliada
Warszawska Cavaliada rozpoczęta. Pierwszego dnia na Torwarze odbyły się cztery konkursy w skokach przez przeszkody oraz zawody ujeżdżenia i powożenia

Najważniejszym punktem rywalizacji w skokach był popołudniowy konkurs szybkoœci (chronologicznie nr 3) – duża runda, przeszkody do 145 cm, zaliczany do Finału Pucharu Œwiata Ligi Europy Centralnej, pod patronatem portalu TylkoSkoki, o nagrodę IDEAExpo.MTP.

Rywalizację wygrał reprezentant Polski Jarosław Skrzyczyński na koniu Ares. Zwycięzca jest znany, to najwyżej sklasyfikowany Polak w rankingu FEI, od dwóch lat lider rankingów PZJ i TylkoSkoki, także mistrz Polski z 2015 roku. Parcour długoœci 410 m z dwunastoma przeszkodami pokonał bezbłędnie w 60,10 s.

Wyprzedził o 0,34 s Niemca Philippa Schobera na Zandigo TS, trzeci ze stratš 1,74 s był kolejny Polak, Wojciech Wojcianiec na Quasi De Kergane. Wystartowało 39 koni, ukończyło rywalizację 38.

Zawody przyniosły istotnš zmianę w rankingu Pucharu Œwiata Ligi Europy Centralnej (LEC) – Skrzyczyński awansował na trzecie miejsce (ma 65 pkt.), zbliżył się do liderów: innego Polaka Michała KaŸmierczaka (74 pkt.), który w czwartek na koniu Woody zajšł 15. miejsce i Rosjanina Aleksandra Bielechowa, który na Quincy 127 był tym razem 7. Do rankingów Finału Pucharu Œwiata LEC i do Cavaliada Tour zaliczane będš jeszcze dwa konkursy – pištkowy (nr 6 – duża runda z rozgrywkš, przeszkody do 150 cm) oraz niedzielny Grand Prix.

W czwartek publicznoœć na Torwarze biła także brawa Helenie Zagale, która na Countness of Highfields z czasem 50,16 s wygrała konkurs otwarcia (mała runda, zwykły, 130 cm) o nagrodę targów Taropak. Wyprzedziła Katarzynę Trojańczyk na Kamelocie oraz Wojciecha Wojciańca na Naccord Melloni.

Warto było również patrzeć, jak w konkursie nr 2 (œrednia runda, dwufazowy, 140 cm) pod patronatem portalu Equista, o nagrodę Prezesa Stowarzyszenia JeŸdzieckiego Baborówko zwycięża Belg Jeroen Appelen na Filesto Van De Herkant, za którym byli dwaj Polacy: Andrzej Opłatek na koniu Light My Firei Marek Lewicki na Codetia VDL.

Po emocjach skoków przyszedł czas na pokaz ujeżdżenia. Konkurs KPMG Dressage Cup pod patronatem Magazynu Gallop, o nagrodę firmy KPMG wygrała Gabriela Jaworska-Mazur na 12-letnim wałachu Zimba. Miała wynik 69,123 proc. Przy okazji publicznoœć poznała zasady rywalizacji i elementy, które składajš się na ocenę występu. Widzowie zobaczyli osiem przejazdów. Na podium znaleŸli się jeszcze Ewa Hamkało na ogierze Vivaldi (67,193 proc.) i Tomasz Jasiński na 8-letnim Don Corleone (66,579 proc.).

Powożenie to też ważna dyscyplina jeŸdziecka z bogatymi polskimi tradycjami. Na Torwarze rozegrano w czwartek pierwszy z konkursów Halowego Pucharu Polski (drugi będzie w sobotę) – pod patronatem Polskiego Zwišzku JeŸdzieckiego oraz Volkswagen Sobiesław Zasada Warszawa, o nagrodę Motor Show.

Zwycięzcš został wygrał Bartłomiej Kwiatek (czas 109,86 s), drugi był Jakub Szczepaniak (116,88), trzeci Adrian Kostrzewa (117,51). W klasyfikacji Pucharu Polski prowadzi Kostrzewa przed Szczepaniakiem, różnice sš nieznaczne, tym lepiej dla emocji w sobotę.

Pierwszy dzień Cavaliady dopełniły kolejne wrażenia z konkursu nr 4 – potęgi skoku. Rywalizację (startowało 10 par koń/jeŸdziec) wygrali ex aequo Paulina Koza na Cartograns Kiss i Hubert Kierznowski na Denver Z.

W pištek w Warszawie drugi dzień ze wszystkimi atrakcjami sportu jeŸdzieckiego. Program rozpocznie już o 8.00 rano konkurs ujeżdżenia, po nim o 10.30 i 14.15 dwa konkursy skoków przez przeszkody (nr 5 – zwykły, œrednia runda (140 cm) i nr 6 – duża runda (150 cm), z rozgrywkš zaliczany do Finału PŒ LEC).

O 18.45 przyjdzie czas na finał zawodów WKKW – CLAAS Eventing Tour, o 21.00 zaœ znów skoki – konkurs nr 7, Venus vs Mars, inaczej mówišc walka płci na przeszkodach do 125 cm, pod patronatem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, o nagrodę PZU. Między zawodami jak zawsze: targi, pokazy i imprezy towarzyszšce.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL