Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Jak wyglšda życie na pięciu tysišcach metrów? „Tu gramy w karty”

AdobeStock
Uczestnik polskiej wyprawy na K2 Marek Chmielarski zaprosił internautów na krótkš wycieczkę po obozie pod szczytem.

Trwa Zimowa Narodowa Wyprawa na szczyt K2. Wiadomo, że Marcin Kaczkan oraz Denis Urubko opuœcili obóz II (6350 m n.p.m.) i wchodzš wyżej w kierunku „trójki”, która ma być usytuowana na wysokoœci 7000 m n.p.m.

Marek Chmielarski, jeden z uczestników wyprawy postanowił pokazać internautom życie himalaistów i nagrał krótki film, który od kulis pokazuje życie w bazie pod K2.

Na nagraniu widać między innymi kuchnię, w której przygotowywane jest jedzenie przez pakistańskich pomocników. -  Tutaj przyrzšdzane sš posiłki, a jednoczeœnie miejsce noclegowe naszych kolegów - mówi Chmielarski. - Niesamowite jak w takich warunkach można przygotowywać tak wspaniałe rzeczy - dodaje.

Chmielarski podkreœla, że równie istotnym miejscem w obozie jest mesa. - W mesie odpoczywamy, relaksujemy się, gramy w karty, opowiadamy kawały i planujemy co dalej - opowiada.

Himalaista pokazuje również, jak wyglšda pomieszczenie elektroniczne. - To specjalista od elektroniki Marcin Kaczkan i budka telefoniczna Piotra Snopczyńskiego, szefa bazy. To od niego wszystko zależy. Nawet batonika nie można zwinšć cichaczem, żeby o tym nie wiedział - mówi Chmielarski. - Nie mówišc już o papierze toaletowym - dodaje Kaczkan.

Szczyt K2 był atakowany zimš jedynie trzy razy. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipš dowodził Wielicki, a w 2012 roku próbę podjęli Rosjanie. Żadna z ekspedycji nie przekroczyła 7650 m.

Wyprawa na K2 to jedna z najważniejszych ekspedycji wysokogórskich w historii polskiego alpinizmu. Zimowe wejœcia na oœmiotysięczne szczyty to największe wyzwanie himalaizmu.

ródło: Sport.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL