Łyżwiarstwo figurowe: Francuzi mistrzami w tańcach, sukces Polaków

aktualizacja: 29.01.2017, 12:28
Foto: AFP

Francuski duet taneczny Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron zdobył złoty medal na mistrzostwach Starego Kontynentu w Ostrawie.

REDAKCJA POLECA
09.02.2017
MŚ w łyżwiarstwie: Sven Kramer mistrzem świata po raz ósmy
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Na podium stanęli też Włosi Anna Cappellini i Luca Lanotte oraz Rosjanie Jekaterina Bobrowa i Dmitrij Sołowiew.

Francuzi tytuł mistrzów Europy zdobyli już po raz trzeci z rzędu. Są też dwukrotnymi mistrzami świata. Przed kilkoma sezonami dokonali rzeczy wydawałoby się niemożliwej - awansowali w niezwykle zhierarchizowanej konkurencji tańców na lodzie aż o 15 pozycji. Póżniej nie oszczędzały ich problemy. Podczas jednego z treningów łyżwiarka doznała groźnej kontuzji, która na długo wykluczyła ją z treningów. Wstrząs mózgu jakiego doznała podczas upadku okazał się niebezpieczny, miała kłopoty z pamięcią i równowagą. Zmagała się także z paraliżującym strachem przed powrotem na lodowisko. Dziś Francuzi znów prezentują się po mistrzowsku, co potwierdzili w Ostrawie. Łyżwiarze ci znani są z lirycznego stylu jazdy, który charakteryzuje szkołę z której się wywodzą (trenują w Montrealu u Marie- France Dubreuil i Patricka Lauzana).

W Ostrawie Francuzi popełnili drobne, lecz kosztowne błędy w programie krótkim i byli dopiero na trzecim miejscu. W pokazie dowolnym nie mieli jednak równych sobie. Występując jako ostatni czarowali publiczność charakteryzującą ich płynnością i lekkością jazdy. Podkładem muzycznym do ich programu był utwór „Stillness, Chaos and Happiness”.

„To nie jest muzyka, przy której można się zrelaksować czy słuchać jej w samochodzie”- mówiła Gabrielle Papadakis. „To trudna muzyka, ale zaryzykowaliśmy – wtórował jej partner- Kreuje nastrój i skłania do refleksji.

Polacy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli ósme miejsce. To najlepszy rezultat w tańcach na lodzie od czasów występów Sylwii Nowak i Sebastiana Kolasińskiego, którzy w 2000 roku na mistrzostwach Europy w Wiedniu zajęli siódmą pozycję. Właśnie pod okiem Sylwii Nowak - Trębackiej w Toruniu trenują Kaliszek i Spodyriew. Dzięki dobremu występowi w przyszłym sezonie na mistrzostwach Europy Polska będzie miała prawo wystawienia dwóch par tanecznych. Kaliszek i Spodyriew taniec dowolny wykonali do muzyki z filmu „Dirty Dancing”.

„Wybraliśmy tę muzykę ponieważ jest bardzo rozpoznawalna i liczymy, że będzie przywoływała piękną historię i kojarzyła się z fajnym tańcem. Program moich podopiecznych jest bardzo taneczny, czym wyróżnia się spośród innych par. A o to właśnie chodzi. To musi być taniec na lodzie, relacja między partnerami” – mówiła Sylwia Nowak - Trębacka. Publiczność w Ostrawie dopingowała oklaskami Polaków w trakcie całego ich występu.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE