Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Łyżwiarstwo figurowe: Francuzi mistrzami w tańcach, sukces Polaków

AFP
Francuski duet taneczny Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron zdobył złoty medal na mistrzostwach Starego Kontynentu w Ostrawie.

Na podium stanęli też Włosi Anna Cappellini i Luca Lanotte oraz Rosjanie Jekaterina Bobrowa i Dmitrij Sołowiew.

Francuzi tytuł mistrzów Europy zdobyli już po raz trzeci z rzędu. Sš też dwukrotnymi mistrzami œwiata. Przed kilkoma sezonami dokonali rzeczy wydawałoby się niemożliwej - awansowali w niezwykle zhierarchizowanej konkurencji tańców na lodzie aż o 15 pozycji. Póżniej nie oszczędzały ich problemy. Podczas jednego z treningów łyżwiarka doznała groŸnej kontuzji, która na długo wykluczyła jš z treningów. Wstrzšs mózgu jakiego doznała podczas upadku okazał się niebezpieczny, miała kłopoty z pamięciš i równowagš. Zmagała się także z paraliżujšcym strachem przed powrotem na lodowisko. Dziœ Francuzi znów prezentujš się po mistrzowsku, co potwierdzili w Ostrawie. Łyżwiarze ci znani sš z lirycznego stylu jazdy, który charakteryzuje szkołę z której się wywodzš (trenujš w Montrealu u Marie- France Dubreuil i Patricka Lauzana).

W Ostrawie Francuzi popełnili drobne, lecz kosztowne błędy w programie krótkim i byli dopiero na trzecim miejscu. W pokazie dowolnym nie mieli jednak równych sobie. Występujšc jako ostatni czarowali publicznoœć charakteryzujšcš ich płynnoœciš i lekkoœciš jazdy. Podkładem muzycznym do ich programu był utwór „Stillness, Chaos and Happiness”.

„To nie jest muzyka, przy której można się zrelaksować czy słuchać jej w samochodzie”- mówiła Gabrielle Papadakis. „To trudna muzyka, ale zaryzykowaliœmy – wtórował jej partner- Kreuje nastrój i skłania do refleksji.

Polacy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli ósme miejsce. To najlepszy rezultat w tańcach na lodzie od czasów występów Sylwii Nowak i Sebastiana Kolasińskiego, którzy w 2000 roku na mistrzostwach Europy w Wiedniu zajęli siódmš pozycję. Właœnie pod okiem Sylwii Nowak - Trębackiej w Toruniu trenujš Kaliszek i Spodyriew. Dzięki dobremu występowi w przyszłym sezonie na mistrzostwach Europy Polska będzie miała prawo wystawienia dwóch par tanecznych. Kaliszek i Spodyriew taniec dowolny wykonali do muzyki z filmu „Dirty Dancing”.

„Wybraliœmy tę muzykę ponieważ jest bardzo rozpoznawalna i liczymy, że będzie przywoływała pięknš historię i kojarzyła się z fajnym tańcem. Program moich podopiecznych jest bardzo taneczny, czym wyróżnia się spoœród innych par. A o to właœnie chodzi. To musi być taniec na lodzie, relacja między partnerami” – mówiła Sylwia Nowak - Trębacka. Publicznoœć w Ostrawie dopingowała oklaskami Polaków w trakcie całego ich występu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL