Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Hotele

W hotelach coraz więcej gości

Pixabay
Polska branża hotelowa przeżywa rozkwit. Ale obecny rok przyniesie wzrost kosztów, który może wyhamować realizację nowych inwestycji

Większa frekwencja, wyższe ceny, lepsze niż rok wczeœniej wskaŸniki finansowe – tak branża hotelarska w Polsce podsumowuje 2017 rok. Według danych, które hotele nadesłały na koniec listopada do firmy analitycznej STR, obłożenie hoteli w Warszawie wzrosło w zeszłym roku do 83 procent z 82,2 procent rok wczeœniej, z czego w samym Trójmieœcie do 60 procent z 55,5 procent, a w Krakowie – do 78,7 procent z 72,7 procent. Ceny za nocleg najwyżej poszybowały w Warszawie, gdzie œrednia urosła z 67,7 do 79 euro. Poprawiły się także przychody na pokój.

– Ubiegły rok hotele w Polsce mogš zaliczyć do szczególnie udanych. Dzięki sprzyjajšcemu otoczeniu gospodarczemu branża kolejny raz odnotowała wzrosty wskaŸników frekwencji i œredniej ceny – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes Grupy Hotelowej Orbis.

Magnes dużych miast

Choć w Polsce działa przeszło 2,7 tys. skategoryzowanych hoteli z ponad 135 tys. pokojów, rynek wcišż się rozwija. Duży potencjał inwestycyjny majš przede wszystkim największe aglomeracje. Zwłaszcza Warszawa, gdzie według wyliczeń analityków Walter Herz, rynek hotelowy w cišgu najbliższych trzech lat powiększy się o ponad 5 tys. pokojów. W stolicy jest miejsce dla nowych obiektów wszystkich kategorii. O ile do niedawna na warszawskim rynku dominowali klienci biznesowi, teraz coraz większe znaczenie majš dla hotelarzy turyœci, których przyjeżdża do Warszawy już ponad 10 mln rocznie.

W tym roku w Warszawie otwarty zostanie m.in. prestiżowy Hotel Raffles (w miejscu dawnego Europejskiego) ze 106 pokojami, Renaissance na lotnisku Chopina (225 pokojów), Four Points by Sheraton na Służewcu (192) czy Moxy Koneser na Pradze (141). Do tego Hampton by Hilton przy ul. Postępu, Krakowska Residence w dzielnicy Włochy i Ibis Styles przy ul. Grzybowskiej. – W warszawskich obiektach, które majš zostać oddane do użytku w 2018 roku, znajdzie się łšcznie ponad 2 tys. pokojów – podsumowuje Walter Herz.

Hoteli przybędzie także w innych dużych miastach. W Gdańsku jeszcze w tym roku ruszy m.in. Hotel Deo na Wyspie Spichrzów (354 pokoje), Hampton by Hilton (178) i Ibis Budget (76). Ocenia się, że w najbliższych 2 latach przybędzie w mieœcie przeszło tysišc pokojów. W Poznaniu na ten rok zaplanowano otwarcie Hampton by Hilton (117 pokojów) i Focus Hotel Poznań (94), w Krakowie – m.in. Hotelu Puro na Kazimierzu (200) i hotelu B&B (103). Z kolei w przyszłym roku we Wrocławiu uruchomiony zostanie hotel MGallery by Sofitel ze 190 pokojami i hotel Klasztor Grupy Arche (200 pokojów), a w Poznaniu Hotel Moxy (120) przy lotnisku Ławica.

Duże inwestycje pod markami znanych sieci realizowane sš w kurortach. Jednš z najbardziej spektakularnych jest Radisson w Œwinoujœciu (350 pokojów) budowany przez firmę Zdrojowa. Będzie uruchomiony jeszcze w tym roku. W Zakopanem powstaje Radisson Blu, a w Kołobrzegu – Hilton Garden Inn.

Pomaga gospodarka

Wpływ na dobrš kondycję w branży ma korzystna sytuacja gospodarcza, poprawiajšca się infrastruktura czy rosnšca siatka połšczeń lotniczych. Wzrosty wskaŸników ekonomicznych obrazujšcych kondycję sektora hotelowego sš w regionie Europy Œrodkowo-Wschodniej wyższe niż na zachodzie kontynentu, co dla inwestorów jest dużym atutem. – Pozytywne wyniki skłoniły nas do otwarcia hotelu w Warszawie, rozglšdamy się za nowymi inwestycjami w dużych miastach. Polska ma kilka oœrodków o dużym potencjale dla sektora B2B, co jest fenomenem w tym regionie – podkreœlał Rupert Simoner, prezes austriackiej grupy hotelowej Vienna House.

Zdaniem Dariusza Futomy, partnera zarzšdzajšcego w firmie doradczej Horwath HTL, pozytywny trend z ubiegłego roku będzie w branży hotelowej kontynuowany także w roku 2018. Zwraca on jednak uwagę na perspektywę wzrostu kosztów, m.in. pracy: – To będzie dla hotelarzy najtrudniejszy element układanki, niezależnie od tego, czy hotele sš dopiero w budowie, czy już funkcjonujš od wielu lat – mówi Futoma. Także według Węgłowskiego dynamika wzrostu wskaŸników nie będzie już tak znaczšca. – Hotelarze będš mierzyć się z rosnšcš konkurencjš, coraz bardziej dotkliwe będš kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – dodaje Węgłowski.

Problemem koszty

Wyhamować mogš także nowe inwestycje. Choć rynek jest cišgle atrakcyjny dla inwestorów, to spowalniać budowę kolejnych hoteli będš mocno drożejšce grunty, których ubywa w najlepszych lokalizacjach, a także rosnšce koszty firm budowlanych. – Jeœli sytuacja na rynku hotelowym będzie dalej tak dobra, to wygranymi będš istniejšce hotele. Wzrost kosztów nie będzie sprzyjał nowym projektom. Na ich realizacje trzeba będzie czekać nawet do 2 lat – uważa Futoma.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL