Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Uratujmy dom „Zośki”

Tadeusz Zawadzki "Zoœka"
Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Niszczeje dom, w którym mieszkał Tadeusz Zawadzki „Zoœka", harcerz, żołnierz AK i uczestnik akcji pod Arsenałem. Społecznicy chcš go wykupić i zorganizować w nim miejsce spotkań z historiš.

Drewniany, niewielki dworek znajduje się w Zalesiu Dolnym przy ul. Królowej Jadwigi 11. Został zaprojektowany przez Karola Sicińskiego, architekta, który zaangażowany był m.in. w odbudowę Kazimierza nad Wisłš. W latach 20. XX w. dom kupiła rodzina Zawadzkich.

To w nim wychowywał się Tadeusz Zawadzki „Zoœka" i jego siostra Anna ps. Hanka. W czasie wojny dom stał się miejscem spotkań konspiracyjnych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. Bywali tam dowódcy AK oraz członkowie Rady Wychowawczej Szarych Szeregów. Spotkania te „Zoœka" – harcerz, dowódca grupy szturmowej, organizator odbicia Janka Bytnara „Rudego" pod Arsenałem – opisał we wspomnieniach. Na ich podstawie Aleksander Kamiński napisał ksišżkę „Kamienie na szaniec".

– Przez kilkadziesišt lat budynek ten nie był odnawiany i konserwowany, a od 2007 roku stoi pusty – mówi Joanna Kowalska-Nowak, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego. – Złodzieje ukradli wszystko, co było w œrodku.

W 2009 roku na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego dom został wpisany do rejestru zabytków. Od dwóch lat wystawiony jest na sprzedaż.

Członkowie Towarzystwa powołali fundację Dom Zoœki i od kilku dni prowadzš zbiórkę na wykupienie domu od prywatnego właœciciela.

– Jednoczeœnie chcemy zebrać œrodki na utworzenie funduszu wieczystego, z którego finansowane będzie bieżšce utrzymanie budynku. Na kupno nieruchomoœci i fundusz potrzeba ok. 2,5 mln zł – tłumaczy Joanna Kowalska-Nowak.

Po wykupieniu willi miłoœnicy Zalesia chcš w nim zorganizować miejsce spotkań z historiš.

– Po remoncie w tym miejscu mogłyby się odbywać spotkania z młodzieżš, prelekcje. Chcielibyœmy utworzyć w nim izbę pamięci poœwięconš całej rodzinie Zawadzkich. Ojciec Tadeusza był wybitnym chemikiem, rektorem Politechniki Warszawskiej. Siostra Tadeusza – Hanka – była harcerkš, sanitariuszkš, a po wojnie wykładała na Uniwersytecie Warszawskim – mówi sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego.

Jej zdaniem w willi mogłaby być też prezentowana historia konspiracji z czasów wojny, okresu powojennego, a także działalnoœci opozycji demokratycznej w czasach PRL.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL