Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu apeluje o pomoc w odbudowie czołgu PzKpfw IV. W takich maszynach Niemcy zdobywali kraje europejskie, a także walczyli w północnej Afryce. Do jesieni 1942 roku był on najcięższym wozem pancernym służącym w armii III Rzeszy. Muzeum szuka części do tej maszyny.

Jak informuje dyrektor kołobrzeskiego muzeum niemiecki czołg z końcowego okresu II wojny światowej został odnaleziony w 2011 roku na terenie lotniska w Kluczewie pod Stargardem. 18 kwietnia 2011 r. Jarosław Żejmo z Dolic poinformował „Stowarzyszenie Pomorze 1945", że w punkcie skupu złomu pojawiły się części od niemieckiego czołgu i wskazał miejsce gdzie znajduje się wrak. Następnego dnia szczątki potężnej maszyny zostały wydobyte, akcję tę prowadził dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz z członkami Stowarzyszenia oraz grupą pasjonatów historii.

Rozsadzony wrak czołgu Panzer IV trafił do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Złożenia pojazdu w jedną bryłę podjął się Artur Zys – właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pławcach. Prace przy wraku prowadzone są pod nadzorem ppłk Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu planuje prezentację czołgu na ekspozycji plenerowej jeszcze tego lata. Jak podkreśla Aleksander Ostasz jest to jedyny oryginalny i prawie kompletny niemiecki czołg z okresu II wojny światowej, który będzie można zobaczyć w polskim muzeum. „Kolejnym ewenementem jest fakt, że jest to jedyny niemiecki czołg, który brał udział w walkach na terenach obecnej Polski i dotrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie" – uważa historyk.

Osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach mogą kontaktować się z dyrekcją muzeum: e-mail alekost@wp.pl lub telefon 601 402 400.