Awantura o tablicę smoleńską na pomniku ofiar hitlerowców

Tablica smoleńska pojawiła się na pomniku wojennym w Wolborzu w łódzkim. Lokalny IPN uważa, że to niestosowne, ale władze gminy i posłanka PiS nie widzą w tym nic złego.

Aktualizacja: 10.06.2018 12:16 Publikacja: 10.06.2018 10:05

Zdjęcie pochodzi z portalu Piotrkowski24.pl

Zdjęcie pochodzi z portalu Piotrkowski24.pl

Foto: www.piotrkowski24.pl, fot. M. Gajda

Mogiła wojenna na  cmentarzu w Wolborzu upamiętnia ofiary mordu faszystów: tak partyzantów, jak tych okolicznych mieszkańców, którzy w 1943 i 1944 roku za pomoc partyzantom rozstrzelani zostali w Pieńkach Karlińskich i w lesie pod Rakowem.

Stoi na wolborskim cmentarzu od 1949 roku, od lat mieszkańcy palą tu znicze, by uczcić ofiary zbrodni.

Tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej pojawiła się na tym  pomniku  na początku roku. Zgodę na jej zamontowanie miał wyrazić proboszcz parafii w Wolborzu – podaje lokalny „Dziennik Łódzki", który sprawę nagłośnił.

Takie upamiętnienie wywołało oburzenie części mieszkańców. - Zwrócił się do mnie mieszkaniec oburzony taką ingerencją w pomnik i muszę przyznać, że kiedy sam to zobaczyłem, poczułem niesmak. Podobna zresztą była reakcja wielu innych osób, w tym córki jednego z zamordowanych, który spoczywa w tym grobie – opowiadał gazecie Marek Gajda, wolborzanin, historyk i redaktor lokalnego portalu piotrkowski24.pl.

Wraz z innymi mieszkańcami interweniował w sprawie tablicy. Łódzki oddział IPN, który został zawiadomiony o sprawie, uznał ją za niedopuszczalną i zawiadomił wojewodę łódzkiego.

- W naszej ocenie ofiary katastrofy smoleńskiej zasługują na godne upamiętnienie, ale nie na grobie wojennym. Tym bardziej w sytuacji, kiedy nie zostaliśmy poinformowani o taki zamiarze, a wojewoda łódzki nie wydał zgody na ingerencję w pomnik stanowiący element grobu wojennego – tłumaczył „Dziennikowi Łódzkiemu" Bartosz Bijak z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Jego zdaniem ktoś, kto umieścił tablicę na pomniku prawdopodobnie nie znalazłszy innego miejsca, poszedł „po najmniejszej linii oporu" i potraktował go jako ogólne miejsce pamięci.

Także Rafał Jaksa, kierownik Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej ŁUW w rozmowie z lokalnym dziennikiem podkreślił, że „kwatera grobów wojennych nie jest stosownym miejscem dla innym upamiętnień" i zwrócił się do burmistrza Wolborza, by osoby, które zamontowały tablicę przeniosły ją w „inne, godne miejsce".

Negatywną opinię wydał również Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. Jeden z mieszkańców nie czekał na zakończenie procedur i kila dni temu sam usunął teraz tablicę, a flagę, która była do przy niej zaniósł do urzędu miejskiego w Wolborzu.

- Zbliża się rocznica śmierci pomordowanych, którzy tam spoczywają (24 czerwca – przyp. M.G.), a ja nie mogłem już dłużej patrzeć na tę profanację i urzędniczą bezradność. Tablica sfrunęła więc z pomnika, a towarzyszącą jej flagę państwową zawiozłem do urzędu miejskiego w Wolborzu i oddałem pani wiceburmistrz – relacjonował mężczyzna, który usunął tablicę portalowi piotrkowski24.pl

Burmistrz miasta  Andrzej Jaros nie widzi nic niestosownego w zrównaniu ofiar katastrofy z ofiarami hitlerowców.

- „Urząd miejski zareagowałby natychmiast gdyby doszło do aktu wandalizmu, czy uszkodzenia pomnika. Taka sytuacja nie miała miejsca. Poprosiłem proboszcza o pomoc w wyciszeniu sporu i rozważenie przeniesienia tablicy, a ksiądz się na to zgodził – napisał w specjalnym oświadczeniu burmistrz.

Podkreślił, że „trzeba pamiętać, że dla osób, które tę tablicę postawiły, pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest bliska i dla nich ważna. Nie sądzę by ich intencją było obrażanie kogokolwiek.

Posłanka PiS Anna Milczanowska także uważa, że miejsce na pomniku ofiar hitlerowców jest godne do uczczenia ofiar tragedii smoleńskiej. - Tu były ofiary i tu były ofiary. Tablica miała być przeniesiona, a tymczasem ktoś ją zniszczył, bo podobno nie mógł na nią patrzeć –mówiła „Dziennikowi Łódzkiemu".

I pytała: - „Co taki człowiek zrobi, kiedy spotka kogoś, kogo nienawidzi ?". Jej zdaniem sprawą zniknięcia tablicy powinna zająć się policja i prokuratura. Na razie nie wiadomo czy to zrobią.

Służby wojewody telefonicznie poprosiły burmistrza o poinformowanie inicjatorów, by nie stawiały na grobach żołnierskich tego typu tablic.

Mogiła wojenna na  cmentarzu w Wolborzu upamiętnia ofiary mordu faszystów: tak partyzantów, jak tych okolicznych mieszkańców, którzy w 1943 i 1944 roku za pomoc partyzantom rozstrzelani zostali w Pieńkach Karlińskich i w lesie pod Rakowem.

Stoi na wolborskim cmentarzu od 1949 roku, od lat mieszkańcy palą tu znicze, by uczcić ofiary zbrodni.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Historia
Yasukuni: świątynia sprawców i ofiar
Historia
„Paszporty życia”. Dyplomatyczna szansa na przetrwanie Holokaustu
Historia
Naruszony spokój faraonów. Jak plądrowano grobowce w Egipcie