Polska upamiętnia rotmistrza Pileckiego

Dziś 117. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. W kilku miastach Polski odbędą się dziś Marsze Rotmistrza.

Aktualizacja: 13.05.2018 10:48 Publikacja: 13.05.2018 10:38

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku.

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku.

Foto: Archiwum IPN

Z kolei w Dobrzycy w Wielkopolsce odbędzie się msza święta w intencji jego beatyfikacji.

W Warszawie marsz ku czci rotmistrza odbędzie się po raz ósmy. Jak powiedział Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, która współorganizuje wydarzenie - odbywa się on w 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

Tegoroczne obchody w stolicy rozpoczną się o godzinie 15 mszą świętą w archikatedrze św. Jana, następnie około godziny 16 spod świątyni wyruszy Marsz Pamięci, który zakończy się pod pomnikiem upamiętniającym Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40.

Tam też, o godzinie 17:30, odbędzie się część oficjalna uroczystości ze złożeniem wieńców i przemówieniami. Podobne marsze zaplanowano także w innych miastach – m.in. w Gdańsku,  Lublinie czy w Stalowej Woli.

- Pomaszerujemy, aby wspólnie uczcić pamięć jednego z najodważniejszych żołnierzy II Rzeczpospolitej. Rotmistrz Witold Pilecki zasłynął podczas II Wojny Światowej m.in. dobrowolnym trafieniem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu oraz na podstawie przeżyć z tego miejsca napisał tzw. „Raporty Pileckiego". Uciekł, gdy zagroziła mu dekonspiracja – wspominają organizatorzy Gdańskiego Marszu Pileckiego.

W Lublinie obchody zaczną się o godz. 13:15 mszą świętą w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego w kościele Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza.

Godzinę później z Placu Wolności ruszy marsz. Przejdzie on trasą: Bernardyńska, kard. Stefana Wyszyńskiego, Królewską, Starym Miastem na dziedziniec Zamku Lubelskiego. Tam odbędzie się oficjalna część uroczystości.

W Dobrzycy w Wielkopolsce o godz. 11 w kościele parafialnym rozpocznie się msza św. w intencji beatyfikacji Rotmistrza. A od 14:30 w kościele poewangelickim zainteresowani będą mogli wysłuchać wystąpień Tadeusza Płużańskiego i Piotra Dmitrowicza.

- Będzie można też zapoznać się z wystawą planszową, którą przygotowało Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wystawa ta dwa lata temu prezentowana była w szkołach średnich w południowej Wielkopolsce – mówią organizatorzy.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej i uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku.

W czasie okupacji współtworzył konspiracyjne struktury Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Po ucieczce z obozu śmierci w kwietniu 1943 roku pisał raporty na temat obozu.

Pilecki brał też udział w Powstaniu Warszawskim, a później walczył w szeregach armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Zatrzymany przez komunistów, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym.

Zamordowano go 25 maja 1948 roku metodą katyńską – strzałem w tył głowy. Szczątków Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono.

Rotmistrza sądownie zrehabilitowano dopiero w III RP. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, a pięć lat temu został awansowany do stopnia pułkownika.

- Rotmistrz Witold Pilecki jest znakomitym wzorem do naśladowania nie tylko za wojenne zasługi. Był przede wszystkim kochającym mężem i ojcem, aktywnym działaczem społecznym, skromną osobą. Pragniemy ukazać życiorys Rotmistrza Pileckiego, głównie młodemu pokoleniu, jako wzór godny naśladowania, pokazujący jak wspaniale można przeżyć swoje życie, służąc Ojczyźnie – tłumaczą organizatorzy Gdańskiego Marszu Pileckiego.

Z kolei w Dobrzycy w Wielkopolsce odbędzie się msza święta w intencji jego beatyfikacji.

W Warszawie marsz ku czci rotmistrza odbędzie się po raz ósmy. Jak powiedział Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, która współorganizuje wydarzenie - odbywa się on w 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Historia
Tortury i ludobójstwo. Okrutne zbrodnie Pol Pota w Kambodży
Historia
Kobieta, która została królem Polski. Jaka była Jadwiga Andegaweńska?
Historia
Wiceprezydent, który został prezydentem. Harry Truman, część II
Historia
Fale radiowe. Tajemnice eteru, którego nie ma
Historia
Jak Churchill i Patton olali Niemcy