Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Polska gra zakazana w Rosji

Rosyjska wersja "Kolejki"
IPN
Z rosyjskiego rynku znika kultowa polska gra „Kolejka”. Planszówka została uznana za antysowieckš.

W listopadzie ubiegłego roku na rynek trafiła rosyjska wersja "Kolejki". Jednak już w lutym 2016 r. rosyjski dystrybutor „Kolejki" zaalarmował firmę TREFL, która kupiła od IPN licencje na tę grę, że w Rosji „Kolejka" jest postrzegana jako antyradziecka.

Tak utrzymuje rosyjski Państwowy Urzšd Ochrony Praw Konsumenta „Rospotriebnadzor". Urzšd twierdzi, że takie sygnały dostaje od ludzi, oburzonych krytycznym opisem systemu komunistycznego oraz informacjš, że Zwišzek Radziecki pogwałcił ustrój innego kraju, którego obywatele musieli żyć w narzuconym im systemie komunistycznym.

Urzšd zażšdał zmian treœci zwišzanych z tłem historycznym gry, bo w przeciwnym wypadku z rosyjskiego rynku zostanš wyeliminowane wszystkie produkty firmy TREFL. IPN nie zgadza się na wprowadzenie takich zmian, więc z rosyjskich sklepów została wycofana ta gra.

Dyrektor Biura Edukacji IPN dr Andrzej Zawistowski powiedział IAR, że zarzuty wobec gry sš absurdalne i wynikajš z rosyjskiej koncepcji polityki historycznej. - Rosjanie uważajš, że krytyka ZSRR jako państwa totalitarnego jest zarazem szkalowaniem współczesnej Rosji – tłumaczy Zawistowski.

„Kolejka" przybliża PRL-owskie realia z lat 80. ubiegłego wieku. Ukazuje codziennoœć schyłkowego komunizmu przez pryzmat trudnoœci z zaopatrzeniem. Została wydana w 2011 roku przez IPN. Autorem koncepcji gry jest Karol Madaj.

W latach 2011-2014 ukazało się 8 edycji gry, w tym wersje międzynarodowe w językach: angielskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim i rumuńskim. Łšczny nakład gry przekroczył 90 tys. egzemplarzy. W 2012 Kolejka uzyskała tytuł gra roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL