Polska gra zakazana w Rosji

aktualizacja: 26.03.2016, 08:57
Rosyjska wersja "Kolejki"
Rosyjska wersja "Kolejki"
Foto: IPN

Z rosyjskiego rynku znika kultowa polska gra „Kolejka”. Planszówka została uznana za antysowiecką.

REDAKCJA POLECA
19.04.2016
Większość Rosjan żałuje rozpadu ZSRR
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

W listopadzie ubiegłego roku na rynek trafiła rosyjska wersja "Kolejki". Jednak już w lutym 2016 r. rosyjski dystrybutor „Kolejki" zaalarmował firmę TREFL, która kupiła od IPN licencje na tę grę, że w Rosji „Kolejka" jest postrzegana jako antyradziecka.

Tak utrzymuje rosyjski Państwowy Urząd Ochrony Praw Konsumenta „Rospotriebnadzor". Urząd twierdzi, że takie sygnały dostaje od ludzi, oburzonych krytycznym opisem systemu komunistycznego oraz informacją, że Związek Radziecki pogwałcił ustrój innego kraju, którego obywatele musieli żyć w narzuconym im systemie komunistycznym.

Urząd zażądał zmian treści związanych z tłem historycznym gry, bo w przeciwnym wypadku z rosyjskiego rynku zostaną wyeliminowane wszystkie produkty firmy TREFL. IPN nie zgadza się na wprowadzenie takich zmian, więc z rosyjskich sklepów została wycofana ta gra.

Dyrektor Biura Edukacji IPN dr Andrzej Zawistowski powiedział IAR, że zarzuty wobec gry są absurdalne i wynikają z rosyjskiej koncepcji polityki historycznej. - Rosjanie uważają, że krytyka ZSRR jako państwa totalitarnego jest zarazem szkalowaniem współczesnej Rosji – tłumaczy Zawistowski.

„Kolejka" przybliża PRL-owskie realia z lat 80. ubiegłego wieku. Ukazuje codzienność schyłkowego komunizmu przez pryzmat trudności z zaopatrzeniem. Została wydana w 2011 roku przez IPN. Autorem koncepcji gry jest Karol Madaj.

W latach 2011-2014 ukazało się 8 edycji gry, w tym wersje międzynarodowe w językach: angielskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim i rumuńskim. Łączny nakład gry przekroczył 90 tys. egzemplarzy. W 2012 Kolejka uzyskała tytuł gra roku.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE