Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Ambasador Izraela Anna Azari: Już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić demony

Tablica na Dworcu Gdańskim upamiętniajšca wyjazd Żydów
Fotorzepa, Adam Burakowski
Przez ostatnie półtora miesišca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie. Nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła dziœ na Dworcu Gdańskim ambasador Izraela Anna Azari.

Anna Azari wzięła udział w uroczystych obchodach 50. rocznicy Marca '68, który odbyły się na Dworcu Gdańskim w Warszawie.

To z tego dworca 50 lat temu wyjeżdżali na Zachód Żydzi, którzy dostali od polskiego rzšdu bilety w jednš stronę.

W uroczystoœciach na Dworcu Ggańœkim wzięli udział również naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador USA Paul Jones.

Anna Azari rozpoczęła swoje przemówienie od stwierdzenia, że od trzech i pół roku mieszka w Polsce i dotšd nie potrafiła zrozumieć, jak i dlaczego w tym kraju mogło dojœć do antysemickiej nagonki i wyrzucenia Żydów. Potem dodała:

- Przez ostatnie półtora miesišca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie. Nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła Azari. Dodała, że można winę za zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem zrzucić na Zwišzek Radziecki, jak to zrobiły inne kraje. - Ale Marzec '68 zdarzył się tylko w Polsce.

Ambasador Izraela dodała, że prawda pomaga zrozumieć przeszłoœć o tworzyć tolerancyjne i demokratyczne społeczeństwa, dlatego chciałaby, aby "patrzenie na historię było otwarte i uczciwe".

 

Paul Jones: nienawiœć i nietolerancja nigdy nie sš dobre, a tolerancja i zrozumienie nigdy nie sš złe

Amerykański ambasador stwierdził w swoim wystšpieniu, że wydalenie z Polski tysięcy Żydów było bolesnym rozdziałem w historii, zauwazył też, że i Polska, i USA w swojej historii miały takie momenty, w których nienawiœć i nietolerancja wobec mniejszoœci niszczyły tkanki narodu. - Niestety, cały czas się z tym zmagamy.

- Tylko przez edukację, dialog i zrozumienie oraz wolnoœć słowa i mediów możemy przekazać przyszłym pokoleniom, że nienawiœć i nietolerancja nigdy nie sš dobre, a tolerancja i zrozumienie nigdy nie sš złe - powiedział ambasador USA.

Michael Schudrich: To jest nasz kraj, nasz dom

Naczelny rabin Polski w pięćdziesięciolecie Marca podziękował państwom skandynawskim, których rzšdy pomagały Żydom, zmuszonym do wyjazdu.

Powiedział też, że jest dumny z tego, że jest polskim obywatelem.

-  Kiedy nas, polskich Żydów, tutaj pyta się, czy powinni się bać i wyjechać, ja mówię bardzo jasno: nie powinni się bać, nie powinni pakować się, powinni walczyć. To jest nasz dom, to jest nasz kraj - podkreœlił rabin.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL