Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Andrzej Duda: Polska moimi ustami prosi o wybaczenie

Jakub Szymczuk, KPRP
Proszę ich o wybaczenie dla Polski, dla Rzeczypospolitej, dla tych, którzy wtedy to sprawili. I proszę ich, by tę proœbę o wybaczenie przekazali także swoim rodzicom – jak kto może: w myœli, w modlitwie. Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi dla tamtych - mówił dziœ prezydent Andrzej Duda podczas uroczystoœci w 50 . rocznicę Marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim.

- Obchodzimy w tym roku szczególne uroczystoœci: stulecie odzyskania przez Polskę niepodległoœci i 50-lecie tamtych marcowych wydarzeń 1968 roku, o których moglibyœmy dzisiaj œmiało powiedzieć, patrzšc z perspektywy tych 50 lat, że to takie dni, miesišce słodko-gorzkie – tak mogłoby o nich powiedzieć moje pokolenie, które tamtych dni nie pamięta, nie było nas wtedy na œwiecie - mówił Andrzej Duda.

- Bez wštpienia była to walka o niepodległoœć bez cenzury wtedy, w tamtych dniach. Nie było pełnej niepodległoœci, była cenzura w tamtym czasie – to zupełnie nie to, co dzisiaj - mówił prezydent. - Dzisiaj Polska jest niepodległa, dzisiaj nie ma cenzury, dzisiaj sš chleb i wolnoœć, i wszystko to, o co właœnie pokolenie moich rodziców i moich dziadków walczyło. 

Duda mówił, że bohaterowie tamtych czasów byli bohaterami naszej wolnoœci, tymi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunizmowi. - Tak jak Solidarnoœć lat 80., tak jak Żołnierze Niezłomni, jak bohaterowie 1956 roku – tak i Wy jesteœcie bohaterami naszej wolnoœci, jesteœcie bohaterami dzisiejszej polskiej niepodległoœci. Niezależnie od tego, co dzisiaj myœlicie, jakie sš Wasze poglšdy i co wypowiadacie - mówił prezydent.

Gorzkim i smutnym aspektem tamtych chwil nazwał Duda "antysemicki akt dokonany przez ówczesne władze" i zauważył, że trzeba się nad nim pochylić z żalem, a niektórzy twierdzš nawet, że "dzisiejsza Polska powinna przeprosić za tamten antysemicki akt dokonany przez ówczesne władze".

- Proszę Państwa, tak jak za Grudzień 1970 roku, za to, że strzelano do ludzi w Gdańsku, w Gdyni, tak jak za Radom, Płock, Ursus 1976 roku, tak jak za kopalnię „Wujek” 1981 roku, jak za błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, za ludzi pomordowanych przez komunistów ? dzisiejsza wolna Polska niepodległa, moje pokolenie nie ponosi odpowiedzialnoœci i nie musi za to przepraszać - mówił prezydent.

Dodał jednak, że jako prezydent z wielkim żalem pochyla głowę nad wszystkimi, którzy zginęli, którzy zostali wypędzeni i nad ich rodzinami.

- Szanowni Państwo, proszę ich o wybaczenie dla Polski, dla Rzeczypospolitej, dla tych, którzy wtedy to sprawili. I proszę ich, by tę proœbę o wybaczenie przekazali także swoim rodzicom – jak kto może: w myœli, w modlitwie. Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi dla tamtych. Żeby zechcieli zapomnieć i żeby zechcieli przyjšć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma - powiedział Andrzej Duda.

Pełna treœć przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL