Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Jan Olszewski: Bandera nie miał nic wspólnego z Wołyniem

Wikimedia Commons
- Zbrodnia Stepana Bandery przeciwko państwu polskiemu była tak naprawdę tylko jedna. I ci, co dziœ w Polsce chętnie mówiš o banderyzmie, najczęœciej o niej zapomnieli - mówi w rozmowie z "Super Expressem" były premier Jan Olszewski, który krytykuje nowelizację ustawy o IPN.

Zdaniem Olszewskiego nowelizacja niepotrzebnie "miesza temat stosunków polsko-żydowskich z innymi sprawami", a konkretnie z relacjami polsko-ukraińskimi. - Łšczenie tych dwóch tematów jest rzeczš co najmniej dziwacznš. A wrzucenie tego do jednej ustawy ma charakter czegoœ pomiędzy obsesjš a dywersjš - ocenia.

Były premier zwraca przy tym uwagę, że w Polsce niesłusznie wišże się nazwisko Stepana Bandery, ukraińskiego nacjonalisty, z rzeziš wołyńskš. Bandera - jak dodaje - ponosi odpowiedzialnoœć za zamach na szefa polskiego MSW płk. Bronisława Pierackiego, za co zresztš został skazany na karę œmierci.

- Decyzja o niewykonywaniu wyroku œmierci musiała zapaœć za wiedzš, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka (Józefa Piłsudskiego). I stało się bardzo dobrze. Bo Bandera odegrał potem niezwykle ważnš rolę w historii walki Ukraińców o niepodległoœć - dodaje Olszewski.

Były premier podkreœla, że z rzeziš wołyńskš "Stepan Bandera nie miał nic wspólnego", bo w czasie gdy do niej doszło był już więziony przez Niemców.

- Gdyby Bandera mógł podejmować wtedy decyzje, to prawdopodobnie do zbrodni na Wołyniu by nie doszło. Po prostu był politykiem myœlšcym - dodaje. I przypomina, że zbrodnię wołyńskš należy wišzać z nazwiskiem Romana Szuchewycza, dowódcy UPA.

- Konflikt z Ukrainš jest nieraz brutalnym i przykrym, ale jednak sporem sšsiedzkim. Konflikt z imperialnš Rosjš jest kwestiš egzystencjalnš, w której na szali stojš byt i niepodległoœć państwa. Dlatego Polacy i Ukraińcy skazani sš na współpracę - podsumowuje Olszewski.

ródło: SE.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL