Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Holland: Ustawa o IPN odbiera zasługi bohaterom

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
Reżyser Agnieszka Holland w TVN24 skrytykowała nowelizację ustawy o IPN oceniajšc, że "próbuje ona zrobić z Polaków mesjański naród zupełnie bez winy".

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza karę do trzech lat więzienia za przypisywanie - wbrew faktom - odpowiedzialnoœci narodowi polskiemu za zbrodnie popełnione w czasie II wojny œwiatowej. Nowelizację skrytykował Izrael uznajšc, że jest to próba wymuszenia milczenia o zbrodniach popełnianych w czasie wojny przez Polaków.

Tymczasem, zdaniem Holland, w walce z okreœleniem "polskie obozy œmierci" (które to okreœlenie - jak mówiła - bierze się z geograficznej lokalizacji obozów i nie jest to próba przypisywania Polsce odpowiedzialnoœci za Holokaust) skuteczniejsza od sankcji karnych jest edukacja. Dodała, że polska dyplomacja "osišgnęła bardzo duże sukcesy" w walce ze stosowaniem tego okreœlenia.

Zdaniem Holland ustawa w przyjętej przez Sejm formie "odbiera zasługi bohaterom" ratujšcym Żydów w czasie II wojny œwiatowej, ponieważ "jeœli wszyscy jesteœmy bez grzechu, to niepotrzebni sš bohaterowie".

Reżyser ubolewała też nad tym, że konflikt o ustawę "potwierdził wszystkie najgorsze stereotypy o Polsce".

- To znaczy, że to jest naród, który ma coœ do ukrycia; że to jest naród zbrodniarzy, antysemitów, nacjonalistów. No nie wiem, po co nam było to? - pytała.

Holland zwróciła też uwagę, że choć ustawa wyłšcza spod swoich przepisów działalnoœć naukowš i artystycznš, to jednak nie jest jasne "kto ma oceniać, co jest naukowe". 

Reżyser ostrzegła też, że w obecnych czasach "szalenie łatwo wywołać pożar wokół jakiegoœ emocjonalnego wzmożenia". - Mšż stanu czy polityk odpowiedzialny nie powinien używać takich narzędzi. Szczególnie wobec narodu, który tak jak polski, jest bardzo obolały w poczuciu własnej wartoœci, krzywdy, niesprawiedliwoœci - dodała.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL