Sondaż: Czy Polacy zrobili wystarczająco dużo dla Żydów?

Czy Polacy zrobili wystarczająco dużo, by pomóc Żydom w czasie II wojny światowej? Respondenci nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Aktualizacja: 24.03.2018 07:49 Publikacja: 23.03.2018 23:01

Sondaż: Czy Polacy zrobili wystarczająco dużo dla Żydów?

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Z okazji ustanowionego niedawno Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypominamy tekst z lutego.

- Polska jest w innej sytuacji niż pozostałe kraje Europy Wschodniej. Naziści zabili tu trzy miliony nieżydowskich obywateli Rzeczypospolitej. O tym nigdy nie wolno zapomnieć. Ale nie ma też wątpliwości, że na postawę Polaków w czasie okupacji wpłynął silny antysemityzm takich ludzi jak Roman Dmowski, a także postawa Kościoła. Dlatego wielu Polaków było bardzo zadowolonych, że Żydzi giną. To była zasadnicza, obok chęci przejęcia żydowskich majątków, motywacja ludzi popełniających zbrodnie – mówił „Rzeczpospolitej” Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Wiesenthala w Jerozolimie.

"Oczywiście byli odważni, prawi Polacy, którzy ryzykowali życie by ratować Żydów" - podkreśla publicysta "The Guardian" Jonathan Freedland, który przypomina, że 6706 Polaków znalazło się na liście Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. "Ale niewygodna prawda jest taka, że ratujący Żydów byli wyjątkiem" - pisze.

- Ich wybory były decyzjami heroicznymi. Choć wokół szalał terror, choć za pomoc bliźniemu żydowskiego pochodzenia groziła całej rodzinie zazwyczaj okrutnie zadawana śmierć. Sprawiedliwi - na przekór atmosferze strachu i niepewności - ratowali prześladowanych Żydów. Wielu z nich - jak choćby rodzina Ulmów czy rodzina Kowalskich, by odwołać się do najbardziej znanych przykładów - za tę solidarność z drugim człowiekiem płaciła najwyższą cenę - przypomniał Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Blisko dwie trzecie (63 proc.) ankietowanych uważa, że Polacy zrobili wystarczająco dużo, by pomóc Żydom w czasie II wojny światowej. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych, a zdania w tej sprawie nie ma prawie co czwarty respondent.

- Częściej za tym, że polska pomoc Żydom w czasie wojny była wystarczająca, są mężczyźni (64 proc.) oraz osoby w wieku 35-49 lat (68 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o wykształceniu średnim (65 proc.), o dochodzie od 2001 do 3000 zł (69 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (69 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Gross przepytał setki świadków. Odpowiedzialność za pogromy Żydów ponoszą nie tylko faszystowscy pacyfikatorzy, ale i Polacy, którym płacono za to wódką, chlebem oraz cukrem – przekonuje białoruska pisarka, laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

W czasie wojny Żydów ratowało kilkaset tysięcy Polaków. Sylwetki 165 z nich przedstawił Instytut Pamięci Narodowej w specjalnym albumie.

Siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz - pośmiertnie - rodzina Jana Kawczyńskiego otrzymali odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawane Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn
Historia
Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą