Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Rzšd nie chce kupić majštku Piłsudskich

PAP, Paweł Supernak
Na terenie dawnego majštku Piłsudskich nie ma obecnie nic interesujšcego z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytań o to, czy MKiDN planuje zakup tego obszaru.

We wtorek minister kultury Piotr Gliński powiedział PAP, że polska strona nie jest obecnie zainteresowana wykupieniem terenu w litewskim Zułowie, gdzie znajdował się dawny dwór rodzinny marszałka Józefa Piłsudskiego, będšcy równoczeœnie miejscem jego narodzin.

- To nie jest majštek, tylko jakaœ częœć działki na której nie ma nic interesujšcego z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego - nie obejmuje miejsca pamięci, gdzie stał dom - bo już go nie ma - w Zułowie, dlatego wydaje nam się, że nie jest to priorytetem w naszych działaniach - powiedział Gliński. Jak dodał, "jest propozycja ze strony jakichœ podmiotów, które nie do końca budzš nasze zaufanie", a sama działka "jest proponowana do sprzedaży za bardzo dużš cenę".

Milion euro za majštek

Pierwsze o "ofercie wykupienia" tego terenu poinformowało RMF FM, podajšc, że znajduje się na nim "między innymi odrestaurowana oficyna dworska, fragment lasu i rzeki należšce do rodzinnego dworu", a za blisko dwudziestohektarowy teren trzeba zapłacić milion euro.

Minister Gliński podkreœlił, że "dla państwa polskiego nie jest problemem zakup". - Problemem jest, czy jest to wartoœciowe z punktu widzenia dziedzictwa historycznego. Według moich ekspertów - nie jest, i dlatego taka jest nasza opinia w tej chwili. Ale jestem otwarty na rozmowę i na argumenty - dodał. Wicepremier przypomniał również, że "pamięć marszałka czcimy w Polsce na najróżniejsze sposoby, przede wszystkim budujšc, wraz z jego rodzinš, z Fundacjš Piłsudskich, wspólnie, za pienišdze państwowe muzeum w Sulejówku", a samš inwestycję nazwał "podstawowš" i "priorytetowš". Wspomniał jednak, że gdyby pojawiły się mocniejsze argumenty w tej kwestii, to jest na nie otwarty. - Jeżeli na przykład zwróciliby się to potomkowie marszałka, Fundacja to podejmiemy rozmowy - zapowiedział wicepremier.

Muzeum Piłsudskiego

Muzeum Józefa Piłsudskiego mieœci się w willi Milusin w Sulejówku, będšcej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodzinš w 1923 r. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Umowa przewidywała m.in., że całoœć inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rzšdowego.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralnš częœciš muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. m kw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycjš poœwięconš życiu i działalnoœci marszałka. Twórcy muzeum przedstawiš postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym. Chcš też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartoœci i tradycje idei niepodległoœciowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzajšcym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego. Fundacja odzyskała dworek od państwa w 2000 r.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na WileńszczyŸnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcš I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie œw. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL