Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Gliński: w czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki - mówi szef MKiDN Piotr Gliński. Jak zaznaczył, wreszcie można zobaczyć w łódzkim Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym odzyskanš w zeszłym roku, a utraconš podczas wojny kolekcję etnograficznš.

"W czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki; zostało ukradzionych, zniknęło. My mamy zidentyfikowanych w bazie naszego resortu 63 tys., z czego tylko kilkanaœcie tysięcy sfotografowanych, udokumentowanych, tak że możemy faktycznie o nie walczyć. W cišgu ostatnich pięciu lat odzyskaliœmy, nie liczšc tej kolekcji, ok. 340 obiektów m.in. obrazy Gierymskiego. Ale to wcišż niewiele w porównaniu do tego, co się stało z polskimi dziełami sztuki w czasie wojny" - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w œrodę w TVP Info. 

Jak zaznaczył, łódzka kolekcja etnograficzna jest bardzo ciekawa. "Przed wojnš w Łodzi było bardzo dobre Muzeum Etnograficzne. 1,3 tys. obiektów z tego muzeum zostało wywiezionych przez Niemców. Spakowanych bardzo ładnie i wywiezionych do Lipska, a potem rozdysponowanych po instytucjach niemieckich. Trzysta kilkadziesišt obiektów w 2012 r. udało się zidentyfikować na Uniwersytecie w Getyndze. Po trzech latach zdecydowano o oddaniu tego Polsce. One przyjechały w zeszłym roku i w tej chwili możemy je oglšdać (...) Tam sš dla specjalistów bardzo ciekawe rzeczy, bo to przedmioty etnograficzne z Afryki, z Ameryki Południowej, przedwojenne i starsze" - opowiadał Gliński.

Zbiór - obejmujšcy przedmioty sztuki, elementy uzbrojenia, wyroby ze skóry, przedmioty codziennego użytku, stroje, broń, pojemniki i plecionki z rafii, naczynia ceramiczne oraz instrumenty muzyczne - powstawał etapami w latach 30. ubiegłego wieku, z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Etnografii Jana Manugiewicza. Eksponaty pozyskiwano od członków Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz polskich podróżników i badaczy. 

Minister kultury podkreœlił, że takich rzeczy niestety z Polski wywieziono podczas wojny setki tysięcy. "Wiadomo, że ok. pół miliona obiektów zniknęło, zostało zniszczonych, ukradzionych. Z takich wyjštkowych na pewno chcielibyœmy odzyskać +Portret młodzieńca+ Rafaela. Wspaniały obraz, który do niedawna był jeszcze własnoœciš Fundacji Czartoryskich. Od tego roku jest własnoœciš narodu polskiego, ponieważ zakupiliœmy wraz z kolekcjš Czartoryskich także roszczenia do dzieł sztuki, które zaginęły. Wszyscy historycy sztuki jednogłoœnie mówiš, że ten obraz musi gdzieœ istnieć. Ponieważ dwa inne obrazy, czyli Rembrandt i Da Vinci, które były razem z Rafaelem, udało się odzyskać. Obraz Rafaela to na pewno coœ, czego będziemy szukać i mam nadzieję, że odnajdziemy" - mówił. 

Zwrócił uwagę na fakt, że jeżeli chodzi o dzieła sztuki to mamy prawo własnoœci do tych rzeczy, bo to były polskie przedmioty, obrazy, dzieła sztuki, na co sš także dowody, ale to trudne sprawy. "Jak powiedziałem w cišgu pięciu lat odzyskaliœmy 340 obiektów, nie liczšc tej kolekcji etnograficznej. Sš to trudne sprawy, ponieważ po pierwsze to jest gdzieœ ukryte na ogół. Po drugie często jest w rękach kolejnych właœcicieli, którzy np. nabyli to w dobrej wierze, więc trudno to odzyskiwać. I tu najważniejsza jest cierpliwoœć, profesjonalizm i zindywidualizowane podejœcie. Jedne rzeczy można odzyskać za pomocš procedur prawnych, inne np. we współpracy z FBI. Ale sš pewne bariery prawne często, dlatego cały sztab ludzi, także nasze służby zagraniczne, historycy sztuki z różnych instytucji wspomagajš nasz niewielki zespół, który się tym zajmuje" - dodał minister kultury.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL