Właśnie temu, a także w ogóle wrześniowej obronie przed Sowietami, poświęcone będzie spotkanie „Kresy 1939. Nie tylko obrona Grodna”, które odbędzie się w środę, 20 września, o 18.00 w Przystanku Historia IPN (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25). Okazją jest uruchomienie przez Fundację Joachima Lelewela strony http://kresy1939.pl/ na której zamieszczane są artykuły na ten temat – zarówno o znaczeniu i następstwach 17 września, jak i o obronie Wilna, Grodna, Lwowa, bitwie pod Kodziowcami i Szackiem, walkach SGO Polesie gen. Kleeberga, a także o mało znanej obronie strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie również książka Piotra Kościńskiego „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater” (wyd. Oficyna Wydawnicza Rytm). Jest to powieść o majorze Benedykcie Serafinie, szefie Rejonowej Komendy Uzupełnień w tym mieście. Choć podczas dramatycznych wydarzeń po 17 września w Grodnie pojawiali się generałowie i pułkownicy, jednak to on faktycznie dowodził obroną, mając na to rozkaz gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego. Po 22 września wraz z większością wojska wycofał się do Puszczy Augustowskiej, by pod naciskiem wroga przekroczyć granicę litewską.

W dyskusji, którą prowadzić będzie dziennikarz i autor książek historycznych Wiesław Romanowski, obok Piotra Kościńskiego weźmie też udział znany specjalista od obrony Kresów w 1939 r., prof. Czesław Grzelak.