Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Historia

Andrzej Duda dziękuje UNESCO za uratowanie Krakowa

PAP, Jacek Bednarczyk
Kraków bardzo wiele zawdzięcza UNESCO - powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda otwierając sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziękował Komitetowi za to, że zaangażował się w latach 70. w sprawę Krakowa, gdy miasto to "ginęło w oczach".

Prezydent Duda bierze udział w uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Prezydent podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy. Jak mówił, Kraków, w którym odbywa się sesja, bardzo wiele UNESCO zawdzięcza. Według prezydenta w latach 70. Kraków "ginął w oczach". Jak zaznaczył, widać to na starych fotografiach, które ukazują zniszczone zabytki Krakowa, zniszczone detale budynków wykonane przed setkami lat przez największych mistrzów. Prezydent mówił, że był to efekt rabunkowej gospodarki przemysłowej, gdy nie liczono się z polskim dziedzictwem.

- To właśnie w 1978 r. Wawel i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą wtedy Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany o 180 stopni, jeśli chodzi o ochronę zabytków Krakowa - podkreślił Duda. Prezydent dziękował Komitetowi za to, że zaangażował się w latach 70. w sprawę Krakowa, gdy miasto to "ginęło w oczach".

Prezydent przypomniał jednocześnie, że na liście Światowego Dziedzictwa znajduje się odbudowana po wojnie warszawska Starówka. - Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo - powiedział.

- Wiem, że będziecie rozmawiać o tym, co trzeba uratować, odratować albo otworzyć dziś na świecie w warstwie dorobku kulturowego, historycznego, architektonicznego, jak choćby o niewątpliwej konieczności odbudowania Aleppo, zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano warszawską Starówkę, która została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, a następnie odbudowana. Jak podkreślił, na odbudowę stolicy składał się cały naród. - Mimo że nie były to oryginalne zabytki, że była to rekonstrukcja, to komitet UNESCO zgodził się wpisać warszawską Starówkę na listę Światowego Dziedzictwa jako przykład walki o przetrwanie tego dziedzictwa kulturowego, o to, że ono musi istnieć, musi trwać, bo stanowi zręby i fundament naszej cywilizacji - mówił prezydent.

- Wierzę w to, że polscy eksperci będą mogli przyczynić się do odbudowy Aleppo, do tego, żeby odzyskało ono świetność, którą miało przed wojną i aby nadal mogło dobrze się rozwijać - dodał Andrzej Duda.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL