Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Na Łšczce odkryto zbiorowy grób

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Na Łšczce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powšzkach, gdzie IPN poszukuje szczštków ofiar zbrodni komunistycznych, odkryto w poniedziałek zbiorowš jamę grobowš. Do tej pory odsłonięto w niej szkielety trzech osób; jedna z ofiar została zamordowana tzw. metodš katyńskš.

"W tej chwili udało się odkryć szkielety co najmniej trzech osób. Nie wiemy ile jeszcze może się ich tam znajdować. Jutro nastšpi cišg dalszy naszych prac" - powiedział w poniedziałek wieczorem PAP wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na Łšczce.

Podkreœlił, że odkrycie zbiorowej jamy grobowej z kompletnymi szkieletami jest wyjštkowym wydarzeniem trwajšcych od połowy kwietnia br. prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. "Każdy, kto interesuje się naszymi pracami wie, że szczštki naszych bohaterów, nad którymi wybudowano w latach 80. groby, były z tego powodu bardzo zniszczone. Dzisiejsze odkrycie to dla nas wielka radoœć" - zaznaczył Szwagrzyk.

Dodał, że szczštki jednej z odnalezionych osób noszš œlady po egzekucji tzw. metodš katyńskš, czyli strzału w tył głowy.

Zbiorowš jamę grobowš specjaliœci Instytutu odkryli w pobliżu wybudowanego w 2015 r. panteonu-mauzoleum żołnierzy i działaczy podziemia niepodległoœciowego, którzy - jak głosi na nim napis - w latach 1945-1956 zostali zamordowani przez reżim komunistyczny.

Prace IPN, które majš potrwać do końca czerwca br., sš realizowane na terenie do niedawna niedostępnym - do grudnia 2016 r. zajmowanym przez grobowce z lat 80. To ostatni etap poszukiwań na Łšczce, podczas których specjaliœci i wolontariusze IPN spodziewajš się podjšć z ziemi szczštki ok. 100 osób, głównie żołnierzy podziemia niepodległoœciowego. W okresie stalinizmu zmarli lub zostali straceni oni w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

"Prace przebiegajš zgodnie z planem. Pozostał nam do przebadania stosunkowo niewielki jeszcze obszar" - powiedział Szwagrzyk. Wcišż poszukiwane sš szczštki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.

W ostatnich tygodniach Łšczka stała się miejscem odwiedzanym przez wiele osób, m.in.: prezydenta Andrzeja Dudę, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa MON Antoniego Macierewicza. Wszystkim zainteresowanym pracami Instytutu jego pracownicy przedstawiajš obszar poszukiwań, sposób pracy na specjalnych sitach, pozwalajšcych archeologom i wolontariuszom dokładnie przeszukiwać ziemię. Goœcie mogš też zapoznać się z bazš medycznš, w której szczštki wydobytych osób sš opisywane, i gdzie specjaliœci IPN mogš pobierać np. materiał biologiczny od krewnych ofiar do celów identyfikacyjnych.

"Nie ma, nigdy nie było i nie będzie sytuacji, by ktokolwiek, kto przychodzi na Łšczkę nie został przez nas dokładnie poinformowany o naszych pracach. To dla nas wszystkich bardzo budujšca sytuacja, dzięki której możemy przybliżyć, także opinii publicznej, co działo się w okresie komunizmu w Polsce" - mówił PAP wiceprezes IPN. "Łšczka przestała być znana tylko wšskiej grupie ludzi; stała się sprawš narodowš i miejscem, o którym każdy - bez względu na to kim jest i gdzie mieszka - posiada już jakšœ wiedzę. Wiele osób które nas odwiedza, a dzieje się to niemal codziennie, chce osobiœcie dotknšć tej ziemi" - dodał.

Na Łšczce powšzkowskiej nekropolii w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze, walczšcy z sowietyzacjš Polski. Do tej pory na Łšczce wydobyto szczštki ponad dwustu osób. Wœród zidentyfikowanych żołnierzy polskiego podziemia byli m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL