Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Dzieci z dworku Piłsudskiego

materiały
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poszukuje osób, które chodziły do przedszkola mieszczšcego się niegdyœ w dawnym domu Marszałka.

Ruszyła akcja społeczna „Milusin w eterze” realizowana w ramach międzypokoleniowego programu „Stoję przed jakšœ dziwacznš tršbš”. Akcja skierowana jest do osób, które w latach 1956-2000 były przedszkolakami w dawnym domu Marszałka Piłsudskiego w Sulejówku, dworku „Milusin”.

Celem akcji jest odnalezienie osób, które uczęszczały do przedszkola i zebranie ich historii zwišzanych z tym miejscem. Z uzyskanych relacji powstać ma wspólna opowieœć o dworku „Milusin” w formie krótkich audycji radiowych.

- Milusin w eterze to element programu budowania społecznoœci lokalnej wokół Muzeum Józefa Piłsudskiego. Trwa on już od pięciu lat, podczas których realizowaliœmy różnego rodzaju projekty - mówi Martyna Sypniewska z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - W pewnym momencie powstał pomysł stworzenia akcji społecznej „Milusin w Eterze”. Zakłada on odszukanie osób, które uczęszczały do przedszkola w Milusinie. Między sobš nazywamy te osoby „przedszkolakami z Milusina", ale tak naprawdę sš to dla nas kuratorzy dworku - dodaje. Jak mówi Sypniewska, inicjatorzy akcji chcš, aby po otwarciu muzeum w 2018 roku osoby te czuły, że jest to ich miejsce.

- Tak jak Piłsudski mieszkał kiedyœ z rodzinš w Dworku Milusin, tak wszystkie te osoby również spędzały tam czas. Można powiedzieć, że jest to nasze wspólne miejsce, dlatego w powstajšcym muzeum chcielibyœmy mieć poczucie, że działamy wspólnie oraz, że jest to przestrzeń otwarta, przyjazna dla wszystkich tych osób, które sš emocjonalnie z nim zwišzane - podkreœla Martyna Sypniewska.

Muzeum Piłsudskiego ma już kontakt z osobami zwišzanymi z Milusinem. - Udało nam się odnaleŸć już 50 osób, które chodziły do przedszkola w Milusinie. Jest już naprawdę sporo osób, które z nami współpracujš - mówi Sypniewska. - To jest wspaniały projekt wielopokoleniowy, gdyż te osoby majš zarówno 20, jak i 60 lat - podkreœla.

Jak zaznaczajš organizatorzy, akcja ma za zadanie pokazać Józefa Piłsudskiego nie tylko jako jednš z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej historii, ale także jako zwykłego człowieka. - Chcemy pokazać Piłsudskiego, który w Milusinie bawił się z dziećmi, hodował pszczoły i podlewał swojš ukochanš jabłonkę - mówi Martyna Sypniewska i podkreœla, że z Milusinem łšczy się wiele historii rodzinnych. - To ma być też docelowo miejsce, które opowiada o Marszałku mniej znanym - zaznacza.

Projekt realizowany jest przez zespół artystów oraz animatorów kultury pod kierunkiem Janusza Byszewskiego i Beaty Nessel-Łukasik. Udział w nim biorš także dokumentaliœci audiohistorii oraz dziennikarze Polskiego Radia. Zgromadzone i opracowane fragmenty nagrań zaprezentowane zostanš szerokiej publicznoœci. Projekt objęty został także patronatem przez Polskie Radio.

Finałem akcji będzie spotkanie absolwentów przedszkola, które odbędzie się w otwartym w listopadzie 2018 roku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Podczas wakacji odbędš się również weekendowe spotkania plenerowe w Sulejówku, podczas których będzie można poznać uczestników akcji społecznej „Milusin w eterze”. Po zakończeniu programu zebrane nagrania, pamištki i fotografie przekazane zostanš do zbiorów muzeum i udostępnione zostanš w formie cyfrowej w Archiwum Społecznym Sulejówka.

Akcja społeczna „Milusin w eterze” realizowana jest w ramach międzypokoleniowego programu „Stoję przed jakšœ dziwacznš tršbš”.

Więcej informacji na stronie www.muzeumpilsudski.pl

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL