Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Baskijski dziennik "Noticias de Alava" pisze o "polskim obozie" w Auschwitz

Fotorzepa, Piotr Guzik
Regionalny dziennik "Noticias de Alava", ukazujšcy się w Kraju Basków w Hiszpanii, nazwał Auschwitz "polskim obozem koncentracyjnym". Ambasada RP w Madrycie zapowiedziała interwencję w tej sprawie.

Jak poinformował w pištek PAP kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady Piotr Dolata, polska placówka dyplomatyczna będzie żšdać poprawienia "tego oczywistego i krzywdzšcego błędu". - Ambasada już sprawdza, czy podobne przypadki nie pojawiły się w innych gazetach relacjonujšcych wizytę szefa regionalnego rzšdu Kraju Basków w Auschwitz - powiedział Dolata.

Baskijski dziennik nazwał Auschwitz "polskim obozem koncentracyjnym" w wywiadzie z szefowš parlamentu prowincji Vizkaya Anš Otadui Biteri. Tekst zatytułowany "Marzymy o zasadzeniu sadzonki z Drzewa z Guerniki w Watykanie" ukazał się w œrodę. Autor tekstu Imanol Fradua we wstępie do rozmowy napisał o uroczystoœci zasadzenia sadzonki pochodzšcej z Drzewa z Guerniki "na terenie polskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie - jak się szacuje - zginęło 1,1 mln osób, w większoœci Żydów".

Otadui Biteri wyjaœniła w rozmowie, że wyjazd do Auschwitz, podczas którego władzom Kraju Basków towarzyszyła 300-osobowa grupa młodzieży, ma na celu upamiętnienie 80. rocznicy nalotu na miasto Guernica w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dodała, że wizyta służy też m.in. oddaniu czci setkom Basków, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, w tym w Auschwitz.

W czwartek przedstawiciele Kraju Basków posadzili w parku na oœwięcimskim Zasolu sadzonkę Drzewa z Guerniki. Prezydent tego regionu Hiszpanii Inigo Urkullu Renteria powiedział podczas uroczystoœci, że drzewo to symbolizuje przede wszystkim ludzkš godnoœć, którš należy chronić i szanować.

Drzewo z Guerniki jest dębem symbolizujšcym wolnoœci baskijskie. Roœnie w centrum miasta, na które 26 kwietnia 1937 r. niemieckie samoloty zrzuciły ponad 30 tys. bomb burzšcych i zapalajšcych.

Choć dokładna liczba ofiar jest nieznana, historycy szacujš, że œmierć mogło ponieœć tam wówczas około 1,6 tys. osób. Miasto zostało zniszczone w 70 proc.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL