Krzysztof Penderecki: Nie współpracowałem z SB

aktualizacja: 04.03.2017, 06:53
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej "teczki" dotyczącej mojej osoby - napisał Krzysztof Penderecki w przesłanym PAP w piątek wieczorem oświadczeniu.

REDAKCJA POLECA
06.03.2017
Tomasz Krzyżak: Lustracja - wciąż te same błędy
13.02.2017
Nagroda Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego
13.02.2017
USA: Adele i Penderecki z nagrodami Grammy
25.01.2017
Niezwykły projekt muzeum Bolka i Lolka
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Portal niezalezna.pl poinformował po południu, że: "z notatki podpisanej przez zastępcę naczelnika wydziału 'C' KWMO w Krakowie wynika, że Penderecki był 'wykorzystywany operacyjnie' ze względu na swoje częste wyjazdy za granicę".

Dokument opublikował na Twitterze dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej" Piotr Nisztor.

Pełnomocnik Krzysztofa Pendereckiego adwokat Marta Rytlewska przesłała PAP wieczorem oświadczenie kompozytora.

"W związku z doniesieniami medialnymi, jakobym miał być w okresie PRL wykorzystywany jako 'kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa' oświadczam niniejszym, iż nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej 'teczki' dotyczącej mojej osoby. Jeżeli faktycznie takie dokumenty istnieją, ich sporządzenie, jak również wszelkie zdarzenia w nich opisane, pozostawały poza moją wiedzą i wolą" - napisał Penderecki.

Pod koniec stycznia IPN opublikował wykaz 6 467 jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Wśród dokumentów są materiały dotyczące Ryszarda Kuklińskiego i tzw. nielegałów, czyli oficerów SB podszywających się pod inne osoby.

POLECAMY

KOMENTARZE