Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Krzysztof Penderecki: Nie współpracowałem z SB

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej "teczki" dotyczšcej mojej osoby - napisał Krzysztof Penderecki w przesłanym PAP w pištek wieczorem oœwiadczeniu.

Portal niezalezna.pl poinformował po południu, że: "z notatki podpisanej przez zastępcę naczelnika wydziału 'C' KWMO w Krakowie wynika, że Penderecki był 'wykorzystywany operacyjnie' ze względu na swoje częste wyjazdy za granicę".

Dokument opublikował na Twitterze dziennikarz œledczy "Gazety Polskiej" Piotr Nisztor.

Pełnomocnik Krzysztofa Pendereckiego adwokat Marta Rytlewska przesłała PAP wieczorem oœwiadczenie kompozytora.

"W zwišzku z doniesieniami medialnymi, jakobym miał być w okresie PRL wykorzystywany jako 'kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa' oœwiadczam niniejszym, iż nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej 'teczki' dotyczšcej mojej osoby. Jeżeli faktycznie takie dokumenty istniejš, ich sporzšdzenie, jak również wszelkie zdarzenia w nich opisane, pozostawały poza mojš wiedzš i wolš" - napisał Penderecki.

Pod koniec stycznia IPN opublikował wykaz 6 467 jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłšczone z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Wœród dokumentów sš materiały dotyczšce Ryszarda Kuklińskiego i tzw. nielegałów, czyli oficerów SB podszywajšcych się pod inne osoby.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL