Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Historia

Brazylia: Studenci badają kości Josefa Mengele, "Anioła Śmierci" z Auschwitz

Wikimedia Commons
Kości Josefa Mengele, nazistowskiego lekarza, który przeprowadzał potworne eksperymenty medyczne na tysiącach żydowskich więźniów w Auschwitz, są obecnie wykorzystywane na zajęciach organizowanych na Akademii Medycznej w Sao Paulo - informuje "The Guardian".

Od 30 lat szczątki Mengele, nazywanego "Aniołem Śmierci", znajdowały się w Instytucie Medycyny Sądowej w Sao Paulo. Teraz jednak dr Daniel Romero Munoz, w przeszłości stojący na czele zespołu, który zidentyfikował szczątki Mengele uznał, iż można wykorzystać je na zajęciach ze studentami.

Kilka miesięcy temu Munoz uzyskał zgodę na użycie szczątków Mengele na zajęciach z medycyny sądowej. Teraz jego studenci na kościach "Anioła Śmierci" uczą się w jaki sposób badać szczątki, a następnie porównywać uzyskane informacje z danymi dostępnymi w dokumentach związanych z badaną osobą.

- Dla przykładu badając szczątki Mengele zauważyliśmy pęknięcie w lewej części miednicy. Okazało się to zgodne z informacją na temat obrażeń jakich doznał w wyniku wypadku motocyklowego w jakim uczestniczył w Auschwitz - mówi dr Munoz.

Mengele zmarł blisko 40 lat temu - w 1979 roku utopił się kąpiąc się w oceanie niedaleko miasta Santos w stanie Sao Paulo. Wcześniej przez lata ukrywał się przed łowcami nazistów, którzy chcieli postawić go przed sądem za zbrodnie wojenne.

W latach powojennych ukrywał się m.in. w Argentynie, Paragwaju a w 1960 roku dotarł do Sao Paulo, gdzie znalazl schronienie u małżeństwa Niemców - Wolframa i Lisolette Bossert.

Pierwotnie pochowano go pod fałszywym nazwiskiem Wolfgang Gerhard. Po latach niemieckie służby przechwyciły jednak list wysłany przez Bossertów rodzinie Mengele w Niemczech, w którym napisali oni o jego śmierci. Wtedy o sprawie zaalarmowano brazylijskie władze. W 1985 roku ciało rzekomego "Gerharda" ekshumowano.

Źródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL