Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Brazylia: Studenci badajš kości Josefa Mengele, "Anioła Śmierci" z Auschwitz

Wikimedia Commons
Koœci Josefa Mengele, nazistowskiego lekarza, który przeprowadzał potworne eksperymenty medyczne na tysišcach żydowskich więŸniów w Auschwitz, sš obecnie wykorzystywane na zajęciach organizowanych na Akademii Medycznej w Sao Paulo - informuje "The Guardian".

Od 30 lat szczštki Mengele, nazywanego "Aniołem Œmierci", znajdowały się w Instytucie Medycyny Sšdowej w Sao Paulo. Teraz jednak dr Daniel Romero Munoz, w przeszłoœci stojšcy na czele zespołu, który zidentyfikował szczštki Mengele uznał, iż można wykorzystać je na zajęciach ze studentami.

Kilka miesięcy temu Munoz uzyskał zgodę na użycie szczštków Mengele na zajęciach z medycyny sšdowej. Teraz jego studenci na koœciach "Anioła Œmierci" uczš się w jaki sposób badać szczštki, a następnie porównywać uzyskane informacje z danymi dostępnymi w dokumentach zwišzanych z badanš osobš.

- Dla przykładu badajšc szczštki Mengele zauważyliœmy pęknięcie w lewej częœci miednicy. Okazało się to zgodne z informacjš na temat obrażeń jakich doznał w wyniku wypadku motocyklowego w jakim uczestniczył w Auschwitz - mówi dr Munoz.

Mengele zmarł blisko 40 lat temu - w 1979 roku utopił się kšpišc się w oceanie niedaleko miasta Santos w stanie Sao Paulo. Wczeœniej przez lata ukrywał się przed łowcami nazistów, którzy chcieli postawić go przed sšdem za zbrodnie wojenne.

W latach powojennych ukrywał się m.in. w Argentynie, Paragwaju a w 1960 roku dotarł do Sao Paulo, gdzie znalazl schronienie u małżeństwa Niemców - Wolframa i Lisolette Bossert.

Pierwotnie pochowano go pod fałszywym nazwiskiem Wolfgang Gerhard. Po latach niemieckie służby przechwyciły jednak list wysłany przez Bossertów rodzinie Mengele w Niemczech, w którym napisali oni o jego œmierci. Wtedy o sprawie zaalarmowano brazylijskie władze. W 1985 roku ciało rzekomego "Gerharda" ekshumowano.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL