Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Historia

Pomnik prof. Leszka Kołakowskiego w centrum Radomia

By Verhoeff, Bert / Anefo [CC BY-SA 3.0 nl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/nl/deed.en)], via Wikimedia Commons
W centrum Radomia odsłonięto rzeźbę upamiętniająca prof. Leszka Kołakowskiego, honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób urodzonego w Radomiu filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie, a w niedzielę obchodziłby 89. urodziny.

Rzeźba stanęła na radomskim deptaku. Przedstawia profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajduje się dodatkowe miejsce dla osoby, która może się przysiąść, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię lub - jak powiedział podczas niedzielnej uroczystości prezydent Radomia Radosław Witkowski - "by w tym miejscu pomyśleć o rzeczach małych i wielkich, ważnych dla nas i dla Radomia".


Podczas oficjalnego odsłonięcia rzeźby jako pierwsza przy Leszku Kołakowskim usiadła jego córka Agnieszka. - Mój ojciec bardzo się cieszył ze swych wizyt w Radomiu oraz z honorowego obywatelstwa tego miasta - powiedziała, dziękując miastu za uhonorowanie profesora.

Prezydent Radomia podkreślił, że odsłonięcie rzeźby Kołakowskiego jest też częścią radomskich obchodów 40-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników. - Leszek Kołakowski był częścią KOR-u, choć mieszkał wtedy w Londynie, był jego polskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii, reprezentował KOR na emigracji - mówił Witkowski.


Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL