Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Pomnik prof. Leszka Kołakowskiego w centrum Radomia

By Verhoeff, Bert / Anefo [CC BY-SA 3.0 nl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/nl/deed.en)], via Wikimedia Commons
W centrum Radomia odsłonięto rzeŸbę upamiętniajšca prof. Leszka Kołakowskiego, honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób urodzonego w Radomiu filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie, a w niedzielę obchodziłby 89. urodziny.

RzeŸba stanęła na radomskim deptaku. Przedstawia profesora siedzšcego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajduje się dodatkowe miejsce dla osoby, która może się przysišœć, by np. zrobić sobie pamištkowš fotografię lub - jak powiedział podczas niedzielnej uroczystoœci prezydent Radomia Radosław Witkowski - "by w tym miejscu pomyœleć o rzeczach małych i wielkich, ważnych dla nas i dla Radomia".


Podczas oficjalnego odsłonięcia rzeŸby jako pierwsza przy Leszku Kołakowskim usiadła jego córka Agnieszka. - Mój ojciec bardzo się cieszył ze swych wizyt w Radomiu oraz z honorowego obywatelstwa tego miasta - powiedziała, dziękujšc miastu za uhonorowanie profesora.

Prezydent Radomia podkreœlił, że odsłonięcie rzeŸby Kołakowskiego jest też częœciš radomskich obchodów 40-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników. - Leszek Kołakowski był częœciš KOR-u, choć mieszkał wtedy w Londynie, był jego polskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii, reprezentował KOR na emigracji - mówił Witkowski.


Prof. Leszek Kołakowski (1927-2009)

Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 paŸdziernika 1927 r. w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat.


"Duchowy mistrz liberalnej inteligencji", jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofiš jako zdeklarowany marksista. Na poczštku lat 60. zaczšł jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 r. Dwa lata póŸniej, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację.


Potem poglšdy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myœli chrzeœcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 ksišżek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. "Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład", którš napisał w latach 1968-76. Innš bardzo ważnš ksišżkš Kołakowskiego była "Obecnoœć mitu" z 1972 r.


W 1994 r. profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w paŸdzierniku 2007 r. Miasto zorganizowało wtedy dla niego wielkš fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.


Na œcianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, gdzie mieszkał filozof, znajduje się upamiętniajšca ten fakt tablica. W Muzeum imienia innego znanego Radomianina - Jacka Malczewskiego - znajduje się Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego - stała wystawa, na której sš pamištki po profesorze przekazane przez jego rodzinę.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL