Pomnik prof. Leszka Kołakowskiego w centrum Radomia

aktualizacja: 23.10.2016, 15:23
Foto: By Verhoeff, Bert / Anefo [CC BY-SA 3.0 nl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/nl/deed.en)], via Wikimedia Commons

W centrum Radomia odsłonięto rzeźbę upamiętniająca prof. Leszka Kołakowskiego, honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób urodzonego w Radomiu filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie, a w niedzielę obchodziłby 89. urodziny.

REDAKCJA POLECA
14.11.2016
Radom: Naukowcy badają zmiany populacji zamieszkującej miasto
23.10.2015
Przygody Tischnera w krainie Liliputów
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Rzeźba stanęła na radomskim deptaku. Przedstawia profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajduje się dodatkowe miejsce dla osoby, która może się przysiąść, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię lub - jak powiedział podczas niedzielnej uroczystości prezydent Radomia Radosław Witkowski - "by w tym miejscu pomyśleć o rzeczach małych i wielkich, ważnych dla nas i dla Radomia".


Podczas oficjalnego odsłonięcia rzeźby jako pierwsza przy Leszku Kołakowskim usiadła jego córka Agnieszka. - Mój ojciec bardzo się cieszył ze swych wizyt w Radomiu oraz z honorowego obywatelstwa tego miasta - powiedziała, dziękując miastu za uhonorowanie profesora.

Prezydent Radomia podkreślił, że odsłonięcie rzeźby Kołakowskiego jest też częścią radomskich obchodów 40-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników. - Leszek Kołakowski był częścią KOR-u, choć mieszkał wtedy w Londynie, był jego polskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii, reprezentował KOR na emigracji - mówił Witkowski.


Prof. Leszek Kołakowski (1927-2009)

Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 r. w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat.


"Duchowy mistrz liberalnej inteligencji", jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista. Na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 r. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację.


Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. "Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład", którą napisał w latach 1968-76. Inną bardzo ważną książką Kołakowskiego była "Obecność mitu" z 1972 r.


W 1994 r. profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało wtedy dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.


Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, gdzie mieszkał filozof, znajduje się upamiętniająca ten fakt tablica. W Muzeum imienia innego znanego Radomianina - Jacka Malczewskiego - znajduje się Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego - stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę.

POLECAMY

KOMENTARZE