Pomnik prof. Leszka Kołakowskiego w centrum Radomia

aktualizacja: 23.10.2016, 15:23
Foto: By Verhoeff, Bert / Anefo [CC BY-SA 3.0 nl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/nl/deed.en)], via Wikimedia Commons

W centrum Radomia odsłonięto rzeźbę upamiętniająca prof. Leszka Kołakowskiego, honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób urodzonego w Radomiu filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie, a w niedzielę obchodziłby 89. urodziny.

REDAKCJA POLECA
14.11.2016
Radom: Naukowcy badają zmiany populacji zamieszkującej miasto
23.10.2015
Przygody Tischnera w krainie Liliputów
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Rzeźba stanęła na radomskim deptaku. Przedstawia profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajduje się dodatkowe miejsce dla osoby, która może się przysiąść, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię lub - jak powiedział podczas niedzielnej uroczystości prezydent Radomia Radosław Witkowski - "by w tym miejscu pomyśleć o rzeczach małych i wielkich, ważnych dla nas i dla Radomia".


Podczas oficjalnego odsłonięcia rzeźby jako pierwsza przy Leszku Kołakowskim usiadła jego córka Agnieszka. - Mój ojciec bardzo się cieszył ze swych wizyt w Radomiu oraz z honorowego obywatelstwa tego miasta - powiedziała, dziękując miastu za uhonorowanie profesora.

Prezydent Radomia podkreślił, że odsłonięcie rzeźby Kołakowskiego jest też częścią radomskich obchodów 40-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników. - Leszek Kołakowski był częścią KOR-u, choć mieszkał wtedy w Londynie, był jego polskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii, reprezentował KOR na emigracji - mówił Witkowski.


Prof. Leszek Kołakowski (1927-2009)

Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 r. w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat.


"Duchowy mistrz liberalnej inteligencji", jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista. Na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 r. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację.


Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. "Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład", którą napisał w latach 1968-76. Inną bardzo ważną książką Kołakowskiego była "Obecność mitu" z 1972 r.


W 1994 r. profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało wtedy dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.


Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, gdzie mieszkał filozof, znajduje się upamiętniająca ten fakt tablica. W Muzeum imienia innego znanego Radomianina - Jacka Malczewskiego - znajduje się Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego - stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę.

POLECAMY

KOMENTARZE