35 lat temu powstał "Tygodnik Solidarność"

aktualizacja: 25.03.2016, 18:20
Pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Solidarność Tadeusz Mazowiecki
Pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Solidarność Tadeusz Mazowiecki
Foto: PAP/ Tomasz Gzell

„Tygodnik Solidarność” (popularne Tysol) był w 1981 r. najważniejszym pismem NSZZ „Solidarność”.

Mimo, że jego nakład wynosił 500 tys. egzemplarzy (w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów nawet 1 milion) przed kioskami w dniu ukazania się kolejnego numeru tworzyły się kolejki. A po 13 grudnia 1981 r. w wielu domach był przetrzymywany niczym relikwia…

Walka o wolne słowo

Jednym z żądań strajkujących w sierpniu 1980 r. robotników była wolność słowa. Kwestia ograniczenia działalności cenzury znalazła się zarówno w porozumieniu szczecińskim z 30 sierpnia, jak i w podpisanym dzień później porozumieniu gdańskim. Co niezwykle ważne w Gdańsku udało się też wynegocjować przyznanie powstającym związkom prawo do posiadania własnych wydawnictw.

Cały tekst na www.dzieje.pl

Komentarz dnia
Żródło: www.dzieje.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE