Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Węgry: Zmarł były komunistyczny reformator Imre Pozsgay

Imre Pozsgay. Fot. Bathory Peter/ lic. Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Wikimedia Commons
Imre Pozsgay, który pod koniec lat 80. odegrał w komunistycznym kierownictwie państwowym Węgier rolę animatora demokratyzacji ustroju politycznego, zmarł w pištek w wieku 82 lat - poinformowała węgierska agencja MTI, powołujšc się na jego rodzinę.

Jako członek biura politycznego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (MSZMP) i minister stanu w rzšdzie Węgier nazwał publicznie w styczniu 1989 roku antykomunistycznš rewoltę z 1956 roku "powstaniem ludowym", na co nie odważył się wczeœniej żaden z przedstawicieli ówczesnych władz. WypowiedŸ ta dodatkowo zaktywizowała działalnoœć antysystemowego Węgierskiego Forum Demokratycznego (MDF), w którego pracach uczestniczył od 1987 roku także Pozsgay.

W sierpniu 1989 roku Pozsgay objšł patronat nad zorganizowanym w Sopronie Pikniku Paneuropejskim. W trakcie tej imprezy kilkuset obywateli NRD przedarło się przez pobliskš granicę do Austrii. W trzy tygodnie póŸniej komunistyczny jeszcze rzšd Węgier zezwolił wszystkim przebywajšcym na ich terytorium obywatelom NRD na wyjazd na zachód.

Po przeprowadzonych w marcu 1990 roku i wygranych przez MDF pierwszych węgierskich wolnych wyborach Pozsgay został szefem klubu parlamentarnego będšcej zreformowanš następczyniš MSZMP Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP). Jego teoretycznie niemałe szanse na zwycięstwo w ewentualnych powszechnych wyborach prezydenckich zniweczyło wprowadzenie zasady wybierania głowy państwa przez parlament.

Pozsgay wystšpił pod koniec 1990 roku z MSZP, zachowujšc jednak do końca kadencji w 1994 roku mandat posła niezależnego. Po opuszczeniu parlamentu pracował jako nauczyciel akademicki na uniwersytecie w Debreczynie. Ideologicznie ewoluował coraz bardziej ku prawicy i w 2010 roku został zaproszony przez premiera Viktora Orbana na konsultanta przy opracowywaniu projektu nowej konstytucji Węgier.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL