Sprzęt elektroniczny wolniej podbija internet

Urządzenia RTV AGD to wciąż jedna z kluczowych kategorii w ofercie e-sklepów. Jednak sprzedaż w sieci tego segmentu zwiększa się bardzo wolno.

Aktualizacja: 21.08.2017 07:00 Publikacja: 20.08.2017 20:07

Sprzęt elektroniczny wolniej podbija internet

Foto: 123RF

Elektronika to jedna z kategorii, która w poprzednich latach zawojowała internet. Klientów przyciągały niższe ceny niż w stacjonarnych sklepach i dalej się tak dzieje, choć tempo zmian wyhamowuje. Jak wynika z raportu Gfk Panelmarket przez 12 miesięcy do końca czerwca 2017 r. internet odpowiadał za 16,4 proc. sprzedaży sprzętu. Oznacza to poprawę wyniku w ujęciu rocznym jedynie o 0,4 pkt proc.

Rynek zwalnia

Zmianę już wcześniej dostrzegło Allegro, w którego obrotach elektronika jest obecnie główną kategorią z 26-proc. udziałem. Według prognoz lidera e-commerce w 2021 r. jej udział spadnie do 20 proc., a wyższą sprzedaż generować będzie choćby dom i ogród.

Biorąc pod uwagę, że ogółem sprzedaż elektroniki do końca czerwca wzrosła jedynie o 5,2 proc. widać, że rynek spowalnia.

Sprzedaż internetowa nie musi być traktowana już tylko jako zagrożenie dla tradycyjnych sklepów. Największe sieci już od kilku lat z sukcesami rozwijają się w obydwu kanałach dotarcia do klienta, niektóre mają nawet po kilka e-sklepów.

– Obecność we wszystkich obszarach jednocześnie nie tylko ze sobą nie koliduje, ale wręcz świetnie się uzupełnia, a także buduje zaufanie klientów, gdyż w zależności od aktualnych potrzeb mogą oni wybrać wizytę w sklepie, zakupy przez Internet lub call center, zamówić dostawę do domu lub odebrać towar w sklepie stacjonarnym – mówi Marcin Rosati, prezes MediaMarktSaturn Polska. – Wciąż jednak dla dużej grupy konsumentów ważna jest możliwość bezpośredniego kontaktu z produktem, fachowe doradztwo czy rozmowa ze sprzedawcą na temat nowinek technicznych – i ci klienci najczęściej wybierają zakupy w sklepie stacjonarnym.

W sieci i w sklepie

– Omnichannel to dziś jeden z najważniejszych trendów w branży handlowej, szczególnie widoczny w segmencie elektronicznym i doskonale uwzględniający specyfikę i przyzwyczajenia polskich klientów – mówi Michał Mystkowski, rzecznik sieci Media Expert. – Kluczem do sukcesu jest wzmacnianie konwersji – również poprzez budowanie silnej relacji z klientami w obu obszarach oraz elastyczne reagowanie na pojawiające się w nich potrzeby kupujących.

Do najważniejszych wyzwań należy uniknięcie wzajemnej kanibalizacji kanałów sprzedaży, ciągłe kontrolowanie polityki cenowej oraz budowanie user experience. W tym ostatnim aspekcie niezwykle ważne jest prowadzenie spójnej komunikacji marketingowej dla wszystkich kanałów sprzedaży – mówi Łukasz Dybka, dyrektor działu e-commerce i sprzedaży Vobis. – Rosnąca świadomość konsumentów na rynku spowodowała, że na decyzje zakupową nie ma wpływu tylko najniższa oferta cenowa, ale obsługa posprzedażowa detalisty, spójność i transparentność procesu sprzedaży.

Jak zauważa, jednak dla obydwu stron jest to korzystne. – Klienci firm, które wdrożyły omnichannel wydają stosunkowo więcej niż klienci realizujący proces zakupowy tylko w jednym kanale dystrybucyjnym – mówi.

Klienci ruszyli na zakupy elektroniki w internecie głównie z powodu cen, niższych niż w tradycyjnych salonach. Ten element porównywania oferty wciąż z perspektywy konsumentów jest kluczowy, choć sklepy często reklamują produkty z internetowymi cenami. W efekcie w niektórych kategoriach udział e-handlu w rynku sięga nawet 30 proc. Jedna z kluczowych kategorii czyli telekomunikacja, ma poniżej 10-proc. udział e-sprzedaży.

– Zarówno przy zakupach tradycyjnych, jak i online, staramy się zaproponować klientom jak najbardziej atrakcyjne ceny naszych produktów, dlatego bardzo uważnie obserwujemy rozwój rynku i tak kształtujemy naszą politykę cenową, aby zawsze być konkurencyjnym w każdym obszarze handlu – dodaje Marcin Rosati, prezes MediaMarktSaturn Polska.

Dr hab. Grzegorz Mazurek | Profesor Akademii Leona Koźmińskiego

Dla firm, które działają zarówno w handlu tradycyjnym i internetowym, strategia omnichannel, polegająca na integracji działań online i offline, tak aby odbiorca niezależnie od sposobu komunikacji z marką otrzymywał taki sam zestaw wartości, wydaje się być obecnie jedyną drogą skutecznej walki o klienta. Jednakowoż to, co wydaje się tak oczywiste – spójny komunikat do konsumenta i spójna oferta niezależnie od kanału dystrybucji czy kontaktu – jest bardzo trudne do realizacji na poziomie operacyjnym. Wynika to m.in. z równocześnie zachodzących wielu procesów, takich jak outsourcing, z powodu którego np. integracja baz danych oraz sprawne współdziałanie w trójkącie oferent online, call center i operator logistyczny to nie lada wyzwanie – skomplikowane, drogie i pracochłonne.

Strategia omnichannel – choć naturalna i oczekiwana przez klienta – jest niezwykle trudna do skutecznego wdrożenia.

Elektronika to jedna z kategorii, która w poprzednich latach zawojowała internet. Klientów przyciągały niższe ceny niż w stacjonarnych sklepach i dalej się tak dzieje, choć tempo zmian wyhamowuje. Jak wynika z raportu Gfk Panelmarket przez 12 miesięcy do końca czerwca 2017 r. internet odpowiadał za 16,4 proc. sprzedaży sprzętu. Oznacza to poprawę wyniku w ujęciu rocznym jedynie o 0,4 pkt proc.

Rynek zwalnia

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Handel
Zakupy na Wielkanoc nieco tańsze niż przed rokiem
Handel
Biedronka atakuje Lidla w walce o VAT. Kto zamrozi więcej cen?
Handel
Właściciel Milki troszczy się o Rosjan. „Nie możemy przestać dostarczać żywności”
Handel
LPP: nie handlujemy w Rosji od dwóch lat, ale wciąż zarabialiśmy
Handel
Krótsze godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę. Gdzie zrobić zakupy w Wielkanoc?