Kilka dni temu Polskę odwiedziła delegacja Chińskiego Związku Końskiego pod przewodnictwem Yue Geofanga, Sekretarza Generalnego. Polska i Chiny podpisały porozumienie o handlu oraz wymianie technologii hodowli. Była to oficjalna wizyta, w trakcie której zaprezentowano dorobek polskiej hodowli, między innymi konie arabskie czystej krwi, półaraby, konie wyścigowe czy konie rasy śląskiej i wielkopolskiej. Wizyta zbiegła się z obchodami 200-lecia stadniny w Janowie.

Chińczycy podpisali ponadto w Warszawie z Polskim Klubem Wyścigów Konnych umowę o wzajemnej współpracy polsko-chińskiej w zakresie hodowli koni. Polska jest pierwszym krajem, z którym Chiny zawarły umowę otwierającą tzw. „Jedwabny Szlak dla Koni" - podkreśliła ANR.

"Zawarcie umowy o współpracy Polskiego Klubu Wyścigów Konnych z Chińskim Związkiem Konnym wpisuje się również w rozwój relacji w formule wielostronnej – w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku" oraz formatu „16+1", której celem jest przede wszystkim zacieśnienie relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywanie rozwiązań mających przyczynić się do rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy tymi krajami" - zaznaczyła ANR.

Delegacja chińska odwiedziła również stadniny koni: Walewice, Racot oraz Książ. Nadzór nad tymi stadninami sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Według ANR, delegacja chińska zadeklarowała swój przyjazd w sierpniu do Janowa Podlaskiego na Święto Konia Arabskiego, a przede wszystkim na aukcję "Pride of Poland".