Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Chiny: Alibaba bije zeszłoroczny rekord festiwalu singli już na półmetku

Bloomberg
Na półmetku przypadajšcego w sobotę chińskiego œwięta singli, platforma sprzedaży online Alibaba pobiła rekord 120 mld juanów (65 mld zł) zanotowany w czasie całego 11 listopada w ubiegłym roku.

Pierwotnie datę składajšcš się z czterech jedynek obchodzono jako festiwal samotnych serc, ale w ostatnich latach œwięto singli przywłaszczyły sobie platformy e-commerce, a przede wszystkim serwisy należšce do największego potentata tego rynku w Chinach, firmy Alibaba.

Teraz co roku przeceny i promocje w serwisach sprzedaży online wywołujš wœród chińskich konsumentów zakupowš goršczkę na niespotykanš nigdzie indziej skalę i wszystko wskazuje na to, że rozpoczęta w pištek o północy 24-godzinna kampania zmiażdży dotychczasowe rekordy.

Transakcje za pierwszy miliard dolarów Alibaba odnotowała już w kilka minut po rozpoczęciu kampanii, a przed upływem dwóch godzin wskazówka przekroczyła 10 mld USD. Tuż po południu, na półmetku kampanii, suma transakcji przebiła 120,7 mld juanów (ponad 65 mld zł), czyli ubiegłoroczny rekord za całe œwięto singli.

Już wynik z zeszłorocznego œwięta singli był 2,5 razy wyższy niż łšczna wartoœć zakupów podczas dwóch największych amerykańskich festiwali tego typu: czarnego pištku i cyberponiedziałku.

W sobotę, gdy chińscy konsumenci oddajš się zakupowej manii za poœrednictwem komputerów i smartfonów, firmy kurierskie szykujš się na wyjštkowo ciężki tydzień. W cišgu następnych szeœciu dni będš musiały dostarczyć ok. 1,5 mld przesyłek.

"To duże wydarzenie dla Chin, dla chińskiej gospodarki" - powiedział współzałożyciel i wiceprezes Alibaby Joseph Tsai, dodajšc, że tego dnia zakupy sš dla Chińczyków "sportem i rozrywkš".

Jego zdaniem głównym motorem wzrostu sprzedaży internetowej w Chinach jest rosnšca siła nabywcza "300 mln konsumentów klasy œredniej". Analitycy obserwujš œwięto singli w poszukiwaniu wskazówek dotyczšcych trendów w rosnšcym chińskim sektorze e-commerce.

Na uroczystej gali rozpoczynajšcej tegoroczne œwięto singli prezes Alibaby, miliarder Jack Ma, goœcił m.in. hollywoodzkš aktorkę Nicole Kidman, amerykańskiego rapera Pharrella Williamsa i chińskie gwiazdy kinowe Zhang Ziyi i Fan Bingbing.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL