Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Inwestorzy zadowoleni z wyboru Mateusza Morawieckiego na premiera

PAP/Radek Pietruszka
Reakcja inwestorów na wskazanie kandydatury Mateusza Morawieckiego na nowego premiera jest pozytywna - oceniała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zmian w składzie gabinetu Morawieckiego należy się spodziewać w styczniu.

- Ewidentnie widać, że złoty się umocnił, ale nie jest to umocnienie spektakularne. Inwestorzy zareagowali pozytywnie - podkreœliła Kurtek.

Analityczka zwróciła uwagę, że większych ruchów na rynkach można się spodziewać dopiero, gdy poznamy skład nowej Rady Ministrów, gdy będzie wiadomo, kto ma być odpowiedzialny za resorty rozwoju i finansów.

- Dla rynków finansowych ważnš informacjš będzie to, kto zajmie stanowisko ministra finansów, dlatego że w tym ministerstwie dużo się dzieje pod względem uszczelniania systemu podatkowego. Z kolei resort rozwoju odpowiedzialny jest generalnie za rozwój gospodarki. Inwestycje w sektorze prywatnym sš cały czas słabe. Pytanie jest takie, jakie będš kierunki i działania w celu ich wsparcia. Dochodzi do tego też cały plan Morawieckiego i jego realizacja - dodała Kurtek.

Większoœć analityków jest podobnego zdania.

- Wicepremier Mateusz Morawiecki tworzšc Plan i Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wykazał się dużym rozmachem intelektualnym i rzutkoœciš  - powiedział "Rzeczpospolitej" Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club i przewodniczšcy Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

- Dwa lata sprawowania rzšdów zweryfikowały jego wizję. Sš sukcesy: wzrost produkcji, sprzedaży detalicznej, konsumpcji. Nadwyżka budżetowa. Ale i minusy: spadek inwestycji prywatnych, brak ludzi do pracy, rosnšce koszty firm, represyjnoœć prawa stawiajšca ludzi przedsiębiorczych w roli podejrzanych, import większy od eksportu, 1,3 mld dług publiczny itd. Problemów do rozwišzania mnóstwo. Wymagajš koncentracji uwagi i działań. A premier rzšdu będzie musiał zajmować się też sprawami sportu, kultury, nauki etc. - podkreœla Goliszewski.

- Niewštpliwie największym sukcesem Mateusza Morawickiego jest poprawa œcišgalnoœci podatków, porażkš spadek, zamiast wzrostu, inwestycji - uważa Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Jeœli dla rzšdu w najbliższych dwóch latach najważniejsza jest gospodarka to dobrze, że premierem zostaje osoba, która za niš odpowiada. Jako premier powinien odbudować zaufanie inwestorów prywatnych i zachęcić ich do inwestowania. Nowa funkcja ułatwi mu koordynowanie polityki gospodarczej, co może zapobiec wychodzeniu z rzšdu ustaw szkodliwych dla przedsiębiorców, np., zniesienie limitu składek na ZUS, ustawa o jawnoœci życia publicznego. To także dobry sygnał dla inwestorów zagranicznych - podkreœla Henryka Bochniarz w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej".

Nominacja Morawieckiego ma minusy i plusy

- Nominacja Mateusza Morawieckiego na premiera to awans człowieka, który odpowiada za chaotycznš politykę podatkowš, nie sprzyjajšcš rozwojowi inwestycji, ale zarazem szansa, że premierem będzie ktoœ, kto będzie lepiej reprezentował Polskę i skuteczniej zarzšdzał rzšdem - uważa poseł PO i były wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Janusz Cichoń nie ma najlepszej opinii o polityce gospodarczej, prowadzonej dotšd przez Mateusza Morawieckiego, bo wicepremier zajmował się głównie "pokazami slajdów".

Zaznacza, że zabrakło Morawieckiemu m.in. całoœciowej wizji systemu podatkowego, bo co prawda kierowany przez niego resort finansów koncentrował się na uszczelnieniu systemu podatkowego, co było potrzebne, ale "zgubiono w tym proporcje".

- Rzeczywiœcie postraszył oszustów, ale jednoczeœnie zasiał niepewnoœć wœród uczciwych przedsiębiorców - mówi Cichoń. Efekt jest taki, że cały czas jest niski poziom inwestycji, a bez wzrostu inwestycji nie uda się na dłuższš metę utrzymać wzrostu gospodarczego - zaznacza poseł PO. - Wzrostu nie można opierać tylko na konsumpcji - mówi.

Morawiecki premierem to korzystne rozwišzanie dla gospodarki

Awans wicepremiera Morawieckiego na premiera to korzystne rozwišzanie dla gospodarki – uważa szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego profesor Elżbieta Mšczyńska.

- Dla gospodarki będzie to dobre rozwišzanie, wicepremier Morawiecki jest autorem dokumentu strategicznego, o którym sam mówi, że jest to drogowskaz, który wyznacza kierunki rozwoju, ale - żeby były one realizowane - to musi być potencjał wykonawczy – oceniła ekonomistka.

Dodała, że w tym sensie awans z wicepremiera na premiera zwiększa możliwoœci realizacyjne tego, co jest zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

- To będzie oznaczać pełnš odpowiedzialnoœć pana premiera za to, co zostało wykoncypowane w SOR. To oznacza, przynajmniej formalnie, większe możliwoœci realizacji tej koncepcji z racji wyższego stanowiska niż poprzednio – wskazała.

Ale, jak oceniła, będš trudne wyzwania gospodarcze, m.in. zwišzane z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu, sieci współpracy. - Gospodarka jest globalna, istotne jest nawišzywanie relacji inwestorskich różnego rodzaju. I tutaj premier Morawiecki ma spory potencjał – podkreœliła szefowa PTE.

Morawiecki będzie premierem œwiatowej klasy

Mateusz Morawiecki to człowiek gospodarki - rozumie jš i o niš dba. Jeœli zostanie premierem to przypilnuje spraw gospodarczych dla Polski - uważa dr Marian Szołucha z Akademia Finansów Vistula. Jak dodał, jego zdaniem Mateusz Morawiecki będzie premierem œwiatowej klasy.

Szołucha stwierdził, że „dotychczasowej Radzie Ministrów w składzie, w jakim funkcjonowała z pojedynczymi zmianami, jakie miały miejsce od jesieni 2015 roku, udało się przywrócić polskiej gospodarce podmiotowoœć".

Ocenił, że "Morawiecki jako minister najpierw rozwoju, potem i finansów, jednoznacznie się sprawdził". - Znaczna częœć jego rzšdów to sš sukcesy jego ministerstw - dodał.

- Jeżeli spekulacje medialne zmaterializowałyby się to może to oznaczać zwiększenie priorytetu gospodarki i rynku kapitałowego. Kwestie istotne, które czekajš na rozstrzygnięcie to m.in.: wdrożenie reformy OFE z podziałem œrodków 25:75 (podział na ZUS:Indywidualne Konta Emerytalne), opracowanie i wdrożenie strategii dla rynku kapitałowego. Spekulowanym argumentem za zmianš w rzšdzie jest kwestia korekty polityki zagranicznej – napisał na Twitterze Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Premier Morawiecki bez większych zmian w krótkim terminie z punktu widzenia rynków, ale jednak roœnie prawdopodobieństwo reformy OFE/PPK, a tego w wycenach #POLGBs nie ma - napisał na Twitterze Mikołaj Raczyński, zarzšdzajšcy w Noble Funds TFI.

 

Dymisja Beaty Szydło, zmiany w rzšdzie w styczniu

W czwartek wieczorem premier Beata Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny wysunšł na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego, czyli obecnego wicepremiera ministra rozwoju i finansów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zmian w składzie gabinetu Morawieckiego należy się spodziewać w styczniu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL