Gospodarka

Putin kusi niemiecki biznes

AFP
Szefowie największych niemieckich firm tłumnie zjawili się w Soczi na spotkaniu z prezydentem Rosji.
- Liczymy, że niemieckie firmy dalej będą pracować w naszym kraju. Na tle rosnącej gospodarki Rosji otwierają się nowe możliwości dla biznesu, tak dla krajowego jak i naszych przyjaciół z zagranicy w tym z Niemiec - mówił dziś Władimir Putin podczas corocznego tradycyjnego spotkania z niemieckim biznesem działającym w Rosji.
Tym razem spotkanie odbyło się w Boczarow Ruczaj pod Soczi, a w spotkaniu wziął też udział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oraz wicepremier Arkadij Dworkowicz i pół rady ministrów. Ze strony niemieckiej zjawiło się 21 szefów największych firm powiązanych kapitałowo z Rosją. W tym: Matthias Warnig dyrektor zarządzający Nord Stream AG - zruszczony Niemiec mieszkający pod St. Petersburgiem od połowy lat 1990, wcześniej agent enerdowskiego Stassi; członek zarządu Siemens AG, Klaus Helmrich.
Koncern jest największym niemieckim inwestorem w Rosji, ale ostatnio skonfliktowanym z Kremlem, z powodu dostarczenia przez Rosjan turbin niemieckich na Krym, co stanowiło złamanie sankcji zachodnich. Po tym jak sprawa ujrzała światło dziennie Siemens zapowiedział ograniczenie swojej aktywności i w Rosji. Na spotkaniu pojawił się też członek zarządu BASF AG i rady nadzorczej Wintershall Hans-Ulrich Engel, prezes Uniper SE Klaus Schäfer - obie firmy są partnerami Gazpromu w projekcie Nord Stream 2. Był prezes zarządu Metro AG Olaf Koch, Kleinemeyer i przewodniczący rady nadzorczej TUI AG Klaus Mangold. Ponad 26 proc. udziałów niemieckiego giganta turystycznego ma rosyjski oligarcha Aleksiej Mordaszow. Jak wymienia agencja Prime, w spotkaniu z Putinem udział wzięli też szefowie innych niemieckich firm: Baues Comp Holding, Bilfinger SE, Linde AG, Knauf Gips KG, Schaeffler GmbH, DMG Mori, EWE AG, Wilo, Wolffkran AG i Solana GmbH&Co. W poprzednich latach Niemcy skarżyli się na rosyjską korupcję i biurokrację a prezydent Rosji za każdym razem obiecywał poprawę sytuacji. Nie wiadomo o czym rozmawiano tym razem. W Rosji działało ok. 5000 niemieckich firm - od największych do małych. Obecnie jest ich dużo mniej, ale władze nie podają dokładnych danych. Współorganizatorem ze strony niemieckiej był Wschodni Komitet Niemieckiej Gospodarki.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL