Polska ma potencjał, by dołączyć do najlepszych

aktualizacja: 23.09.2015, 21:00
Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Chcąc wejść do europejskiej czołówki, będziemy potrzebowali do 2025 r. dodatkowo nawet 2 bln zł na inwestycje.

Wzrost produktywności i innowacyjności gospodarki, zdobycie kapitału na kolejne projekty inwestycyjne, odwrócenie negatywnego trendu demograficznego na rynku pracy i poprawa poziomu usług publicznych wraz z silniejszym wsparciem dla biznesu – to pięć zadań dla Polski, które na kolejną dekadę wskazuje McKinsey & Company w raporcie przygotowanym wspólnie z magazynem „Forbes". Jego autorzy, którzy sięgnęli m.in. po badania opinii 2 tys. Polaków i 300 liderów biznesu (w tym szefów największych firm), podkreślają, że Polska ma potencjał, by dołączyć do krajów wysoko rozwiniętych.

Wymaga to jednak nowych źródeł rozwoju oraz znacznego wzrostu nakładów na inwestycje, które poprawią jakość infrastruktury i zaawansowanie technologiczne firm. W najbliższych pięciu latach będziemy potrzebować nawet 140 mld zł rocznie, a w kolejnych (do 2025 r.) 230 mld zł rocznie na inwestycje, m.in. dzięki większej aktywności w przyciąganiu kapitału spoza Europy. W sumie dodatkowo 2 bln zł, by zwiększyć udział inwestycji w PKB z 20 do 26 proc.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE