OECD punktuje największe wyzwania dla Polski

Obniżenie wieku emerytalnego może wpłynąć niekorzystnie na zatrudnienie wśród osób starszych – ostrzega OECD. Rząd odpowiada, że na razie nie widzi problemu.

Aktualizacja: 19.03.2018 20:37 Publikacja: 19.03.2018 20:00

OECD punktuje największe wyzwania dla Polski

Foto: Fotolia

Stan polskiej gospodarki jest niezły – wynika z najnowszego przeglądu gospodarczego Polski, który Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przygotowuje co dwa lata. Mamy stabilny i silny wzrost PKB, kwitnący rynek pracy, a rządowe programy obniżyły poziom ubóstwa.

Ale by utrzymać dynamiczny rozwój i tempo podnoszenia poziomu życia Polaków, potrzeba dalszych zmian. OECD zaleca podnoszenie kwalifikacji (tak by zwiększyć gotowość do nowych technologii i innowacji w firmach), stymulowanie badań naukowych, reformę systemu podatkowego (zwiększenie dochodów lub zmianę priorytetów w wydatkach, by sfinansować planowany wzrost wydatków), a także reformę ubezpieczeń emerytalnych.

Pozostało 80% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Gospodarka
Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie
Gospodarka
Francję czeka duże zaciskanie budżetowego pasa
Gospodarka
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka
Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze
Gospodarka
MFW ma trzy scenariusze dla Ukrainy. Jeden optymistyczny, dwa – dużo gorsze