Państwa lubią być obecne w gospodarce

Bloomberg
W porównaniu z USA Polska jest krajem z wysokim wskaźnikiem ingerencji państwa, ale wciąż jesteśmy bardziej liberalni niż Niemcy i Francja – wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC.

Po kryzysie 2008 r. z dużą mocą wróciła dyskusja pomiędzy zwolennikami keysenizmu a liberałami. Stąd potrzeba przyjrzenia się, jak obecnie wygląda sytuacja pod względem obecności państwa w gospodarce i czy może ona być efektywna – mówił Jacek Socha, wiceprezes PwC, współautor raportu „Ingerencja państwa w wybranych sektorach gospodarki – skala i warunki sukcesu". Powstał on pod egidą BNB Bank Polska.

Badania dotyczą sześciu branż w sześciu krajach, a pod uwagę wzięto interwencje państwa w postaci regulacji dla danego rynku (mające na celu m.in. ochronę konsumentów, środowiska, stabilność kluczowych sektorów) oraz?interwencje własnościowe (gdy państwo działa jako równorzędny uczestnik rynku).

Wyniki badań pokazują, że obecność państwa w poszczególnych branżach i państwach jest bardzo różna. Przykładowo rynek farmaceutyczny i motoryzacyjny, to sektory, które charakteryzują się stosunkowo niskimi średnimi udziałami państwa przy jednoczesnym...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL