Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Państwa lubiš być obecne w gospodarce

Bloomberg
W porównaniu z USA Polska jest krajem z wysokim wskaŸnikiem ingerencji państwa, ale wcišż jesteœmy bardziej liberalni niż Niemcy i Francja – wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC.

Po kryzysie 2008 r. z dużš mocš wróciła dyskusja pomiędzy zwolennikami keysenizmu a liberałami. Stšd potrzeba przyjrzenia się, jak obecnie wyglšda sytuacja pod względem obecnoœci państwa w gospodarce i czy może ona być efektywna – mówił Jacek Socha, wiceprezes PwC, współautor raportu "Ingerencja państwa w wybranych sektorach gospodarki – skala i warunki sukcesu". Powstał on pod egidš BNB Bank Polska.

Badania dotyczš szeœciu branż w szeœciu krajach, a pod uwagę wzięto interwencje państwa w postaci regulacji dla danego rynku (majšce na celu m.in. ochronę konsumentów, œrodowiska, stabilnoœć kluczowych sektorów) oraz?interwencje własnoœciowe (gdy państwo działa jako równorzędny uczestnik rynku).

Wyniki badań pokazujš, że obecnoœć państwa w poszczególnych branżach i państwach jest bardzo różna. Przykładowo rynek farmaceutyczny i mot...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL