Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Nowe cła z USA na Chiny

AFP
Wojna handlowa USA-Chiny trwa w najlepsze: administracja Donalda Trumpa przedstawi w tym tygodniu listę chińskich towarów, które będš objęte nowym cłem jako kara za politykę Pekinu w dziedzinie transferu technologii.

Lista importu za 50-60 mld dolarów rocznie będzie dotyczyć głównie wyrobów wysokiej technologii, a nowe cła zacznš obowišzywać za ponad 2 miesišce — podali przedstawiciele administracji. Urzšd przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) musi do pištku ogłosić listę towarów zgodnie z oœwiadczeniem D. Trumpa z 22 marca o ogłoszeniu nowych stawek celnych. Majš zmusić zmianę polityki chińskiego rzšdu, która zdaniem USTR prowadzi do „pozagospodarczego” transferu amerykańskiej własnoœci intelektualnej do chińskich firm.

Postępowanie wyjaœniajšce urzędu zezwalajšce na nowe cła pn. „Sekcja 301” stwierdziło, że Chiny systematycznie dšżyły do zagarniania amerykańskiej własnoœci intelektualnej poprzez wymogi dla wspólnych przedsięwzięć, nieuczciwe przepisy licencyjne dotyczšce technologii, kupowanie amerykańskich firm technologicznych albo poprzez zwykłš kradzież.

Chiny zaprzeczyły, by ich przepisy wymagały transferu technologii i zagroziły retorsjami na amerykańskie cła użyciem własnych sankcji, które mogš dotyczyć importu soi, samolotów albo ciężkiego sprzętu. 1 kwietnia obłożyły cłem do 25 proc. 128 produktów z USA.

Celem „Made in China 2025”

Przedstawiciele przemysłu technologicznego w Stanach spodziewajš się, że administracja umieœci na swej liœcie produkty korzystajšce z chińskiego programu „Made in China 2025”, który zmierza do unowoczeœnienia krajowej bazy przemysłowej bardziej zaawansowanymi wyrobami.

Ten państwowy program wybrał 10 strategicznych gałęzi przemysłu, które zastšpiš import wyrobami powstajšcymi w kraju z zakresu zaawansowanej technologii informacji, robotyki, samolotów, budowy statków i sprzętu morskiego, zaawansowanego sprzętu kolejowego, pojazdów na nowš energię, farmaceutyków i zaawansowanych materiałów.

„Kupowanie zaawansowanych technologii zagranicznych różnymi sposobami jest głównym celem tego programu, bo Chiny sš nadal w tyle w wielu dziedzinach uznanych za priorytetowe dla rozwoju” — stwierdził USTR w raporcie uzasadniajšcym nowe cła Jego szef Robert Lighthizer stwierdził, że ochrona amerykańskiej przewagi technologicznej jest „przyszłoœciš gospodarki USA”.

Informacje, że na liœcie nowych towarów do ceł mogš znaleŸć się artykuły konsumpcyjne w rodzaju odzieży i obuwia wzbudziły ostre protesty amerykańskich firm, które twierdzš, że to wywoła wzrost cen dla amerykańskich konsumentów.

Mało czasu na rozmowy

Od czasu ogłoszenia przez D. Trumpa zamiaru wprowadzenia ceł dochodziło do kontaktów wyższych członków jego administracji z chińskimi odpowiednikami, ale nie ma zbyt dużo dowodów, by prowadzono intensywne negocjacje dla zapobieżenia im.

- Administracja postępuje od lat 80. według japońskiego modelu. Publikuje w Federalnym Rejestrze zawiadomienie o cłach na nowe produkty, następnie stara się osišgnšć wynegocjowanš ugodę w cišgu 60 dni — powiedział jeden z szefów sektora technologii. Podczas pierwszego okresu pracy w USTR za administracji Reagana Lighthizer stosował podobnš taktykę dla uzyskania od Japończyków dobrowolnych ograniczeń w eksporcie stali i samochodów.

Była wiceszefowa USTR ds. negocjacji z Azja, Wendy Cutler stwierdziła, że rozwišzanie rozległych zarzutów o naruszaniu własnoœci intelektualnej będzie wymagać od USTR istotnych zmian w chińskiej polityce przemysłowej. Okres 60 dni na osišgniecie ugody może nie wystarczyć. – Myœlę, że ustawili wysoko poprzeczkę wobec tego, co chcš osišgnšć, aby nie wprowadzać takiego rodzaju ceł i ograniczeń inwestycyjnych — dodała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL